Yatırımda İlk Üç Sektör: Gıda, Kozmetik ve Perakende

Yatırımda İlk Üç Sektör: Gıda, Kozmetik ve Perakende

Türkiye medya yatırımları pazarı 2018 yılında yüzde 2,9 artışla 11,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşerek büyümesini sürdürdü. Yatırımlarda ilk üç sektör gıda, kozmetik ve perakende oldu.

30 Mart 2019 - 10:57

Medya ve reklam yatırımları 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 2,9 artışla 11,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Reklamcılar Derneği ve Deloitte iş birliğiyle hazırlanan 2018 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu'nda açıklanan rakamlara göre medya ve reklam yatırımlarında en büyük payı, 2017’de olduğu gibi geçen yıl da televizyon aldı.

Yatırımlardaki büyümede gıda ve kozmetik sektörleri itici güç oldu. Raporun açıklandığı toplantıda konuşan Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Volkan İkiler, raporun yıllardır sürdürdükleri bir çalışma olduğunu belirtti. Rapora göre, medya yatırımlarındaki büyümede itici güç olan sektörlerin başında gıda var.

TELEVİZYON YİNE LİDER

Kozmetik ve kişisel bakım ikinci, perakende üçüncü oldu. Reklam yatırımları en çok büyüyen sektörlerin başında kozmetik ve kişisel bakım gelirken bu sektörü perakende ve turizm izledi. Medya yatırımlarında en büyük payı yüzde 47 ile bir kez daha televizyon kuruluşları aldı.

Dijital mecraların pastadaki payı yüzde 28,9’a yükselirken, üçüncü sırada yüzde 10,3 ile açıkhava yer aldı. 2017 yılında ikinci sırada yer alan basın yatırımları yüzde 19 düşerek yüzde 9,5 pazar payı ile 2018’de dördüncü sıraya geriledi. 2018 yılında televizyonlara yapılan medya yatırımı 3 milyar 875 milyon TL olarak gerçekleşirken, dijital mecralara 2 milyar 385 milyon TL, açıkhava organizasyonarına 852 milyon TL ve yazılı basına 780 milyon TL yatırım yapıldı.

KÜRESELDE ARTIŞ VAR

Raporda yer verilen Zenith 2018 Aralık verilerine göre dijital medya yatırımları ile birlikte küresel medya yatırımları artışını sürdürüyor.

  • 3,5 KAT BÜYÜME POTANSİYELİ
  • Medya yatırımlarında dünyanın 32’nci büyük pazarı olan Türkiye, bu yatırımların Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payına göre 0,22 ile en büyük 42 pazar oldu. En büyük hedeflerinin bu rakamı yukarıya çekmek olduğunun altını çizen Volkan İkiler, “Ülkemizde medya yatırımlarına yönelik 3,5 katlık bir büyüme potansiyeli görüyoruz” dedi.

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...