Plastik Poşetten İbaret Değil!

Plastik Poşetten İbaret Değil!

Plastiğin poşetten ve pet şişeden ibaret olmadığını vurgulayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, gıdadan sağlığa, inşaattan otomotive, kozmetikten tekstile kadar hayatımızın her alanında plastiğin bulunduğunu belirtti. Eroğlu, “Poşet aslında 9 milyon tonluk üretimi olan sektörün büyük kısmı değil, aksine, poşetin toplam tonajı 300 bin ton” dedi.

01 Ocak 2020 - 14:45

1 Ocak 2019’dan itibaren alışveriş poşetlerinin ücretli olmasıyla poşet gündemden hiç düşmedi. Üzerine capsler yapıldı. Ülkenin dörtbir yanından vatandaşlar video çekip sosyal medyadan paylaştı. Dillerden düşmeyen plastiğin sadece poşet ve pet şişeden ibaret olmadığının altını çizen Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik sektörünün, gıdadan sağlığa, inşaattan otomotive, kozmetikten tekstile kadar birçok sektörün ana girdi malzemesini oluşturduğunu söyledi. Plastiğin hayatımızın hemen her alanında kullanıldığını ve ekonomiye önemli ölçüde katma değer sağladığını anlatan Eroğlu, plastiğin doğrudan ve dolaylı toplam ihracatının 12 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi. Eroğlu, "Dünyada 380 milyon ton plastik mamul üretiliyor. Türkiye yaklaşık 9 milyon tonluk üretim gücü ile Avrupa’nın en büyük ikinci, dünyanın 6. büyük üreticisi konumunda. 150 ülkeye mamul ihracatı gerçekleştiriyoruz. Sektörde 11 bin civarında üretici firma faaliyet gösteriyor. 250 bin kişiye de istihdam sağlıyor" dedi. 

ÇEVREYİ BİLİNÇSİZ KULLANIM KİRLETİYOR

Eroğlu, yıl sonu rakamlarını Yeni Şafak'a değerlendirerek, 2020 hedeflerini anlattı . Ücretli plastik poşet uygulamasından üreticiler kadar tüketicilerin de olumsuz etkilendiğini dile getiren Eroğlu, çevreyi aşırı ve bilinçsiz tüketimin kirlettiğini belirterek, en çok tüketimi de yüksek gelir grubunda yer alan vatandaşların yaptığını savundu. 25 kuruş ücret uygulamasının yüksek gelir grubundaki tüketiciler için caydırıcı olmadığını söyleyen Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Zaten dar gelirli vatandaş ihtiyacından fazla alışveriş yapmıyor, doğal olarak fazla poşet de kullanmıyor. 25 kuruş ücret uygulamasıyla bir nevi dar gelirli vatandaş cezalandırılmış oluyor. Poşetleri ücretli yapmak yerine marketlerde kullanılan poşetleri getirenlere ağırlığına göre belli bir ücret ya da alışveriş puanı verilseydi ve sokak toplayıcılarıyla bunlar marketlerin dışında ayrılmış alandan toplanıp geri dönüşüme kazandırılsaydı herkesin memnun olduğu bir uygulama olurdu. Hem marketler müşteri sayısını arttırır, hem vatandaş geri getirdiği torba için alışveriş puanı kazanırdı. Çevre kirliliği gerekçesiyle plastik poşet kullanılması azaltılmaya çalışılıyor. Bu da daha fazla kağıt ya da pamuklu çanta kullanılması demek. Bunun sonucunda da daha fazla enerji kullanılıyor ve üretimi için çok fazla su tüketiliyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...