Tarlasını Böcek İstila Edene Tazminat Ödenecek

Tarlasını Böcek İstila Edene Tazminat Ödenecek

Tarla veya bahçesi böcek ya da organizmalardan zarar gören çiftçiye tazminat ödenecek. Ödemeler için çiftçi ve fındık sistemine kayıt olma şartı aranırken, destek ödeme oranları kilo, alan ve ağaç adeti üzerinden yapılacak hesaplamalar ile çıkarılacak. Kurumları yanıltıcı beyan vererek haksız yere ödeme alanlar ise 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

15 Kasım 2019 - 10:52 - Güncelleme: 15 Kasım 2019 - 10:54

Bitkisel üretimin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, zararlı organizmaların ülkede yayılmasının engellenmesi ve mevcut olanlar ile mücadele için tarlası veya bahçesi karantina altına alınacak çiftçiye tazminat ödenecek.

Zarar karşılığında yapılacak destek ödemeleri için aranacak şartların başında ise üretim alanının Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) veya Fındık Kayıt Sistemi'ne (FKS) kayıtlı olma zorunluluğu geliyor.

KÖKLERİNDEN SÖKÜLÜP İMHA EDİLECEK

Ayrıca zararlı organizmaların yayıldığı tarla ve bahçelerde bundan etkilenen bitkilerin tamamının kökleri ile birlikte üreticiler tarafından sökülerek, il/ilçe müdürlüğü gözetiminde imha edilmiş ve imha işlemi hakkında tutanak düzenlenmiş olması da şart koşuluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...