Yatırımcı Dostuyuz

Yatırımcı Dostuyuz

Hükümetin sağladığı teşvikleri anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı yatırımcılara daha fazla yatırım çağrısında bulundu. ‘Reformlara devam’ mesajı da veren Varank, yatırım dostu bir ortamı sağlamayı her zaman öncelikleri arasında tuttuklarını ifade etti.

09 Şubat 2019 - 11:13

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul’da dün yapılan Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Yönetim Kurulu Toplantısı'na ve ardından yapılan 38. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Genel Kurulda bir konuşan Varank, üretimde, ihracatta ve istihdamda büyük rol oynayan YASED üyelerinin, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasına ciddi katkılar sunduğunu söyledi.

ENGELLERİN ÇOĞUNU ORTADAN KALDIRDIK

  • Hükümet olarak uluslararası doğrudan yatırımların kalkınma sürecinde üstlendiği kaldıraç fonksiyonunun farkında olduklarını belirten Varank, yatırım dostu bir ortamı sağlamayı her zaman öncelikleri arasında tuttuklarını ifade etti. Varank, şunları kaydetti: "Yatırımcılarımızın karşılaştıkları idari engelleri bertaraf ederek, rekabet gücümüzü artıracak politikalara odaklandık. 7099 ve 7101 sayılı kanunlarla şirket kuruluşu, inşaat izinleri ve tapu işlemleri, altyapı izinleri, dış ticaretin ve finansmana erişimin kolaylaştırılması alanlarında yapılan değişikliklerde YASED süreç boyunca ciddi katkılar sundu. Nitekim ortak çabalarımız karşılığını buldu. Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde, 17 basamak birden ilerledik ve 43. sıraya yükseldik. Bu performansla en fazla reform gerçekleştiren 10 ülkeden biri olduk."

YATIRIMLARA TEŞVİKLİ DESTEK

Bakan Varank, kaliteli yatırımların ve doğrudan sermayenin artması için Haziran 2012’den bu yana teşvik sisteminin yürürlükte olduğunu hatırlatarak, "Bu sisteme ek olarak, ülkemiz için kritik önemi haiz ve teknolojik dönüşüm sağlayacak yatırımlara yönelik proje bazlı bir destek sistemini hayata geçirdik. Yenilenebilir enerji, metalürji, petrokimya, ilaç, biyoteknoloji ve nanoteknoloji, hafif raylı sistemler, kara-hava ve deniz savunma sistemleri, uzay ve havacılık teknolojileri, bilişim ve haberleşme gibi alanlardaki yatırımları proje bazlı teşviklerle destekliyoruz" ifadelerini kullandı. YASED üyelerine seslenen Varank, Türkiye'de yüksek katma değer oluşturacak ve ülkenin teknoloji seviyesini yukarı çekecek yatırımları arttırmalarını istedi.

204 MİLYAR DOLAR DOĞRUDAN YATIRIM

Hukuki öngörülebilirlik, gereksiz bürokrasinin azaltılması ve sunulan finansal teşviklerle yatırımcılara her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini söyleyen Varank, şunları kaydetti: "On altı yıl boyunca uyguladığımız politikalarla, ülkemizi üretken yatırımlar için çekim merkezi haline getirmeyi hedefledik. Bunda başarılı da olduk. Bakın 1990-2002 yılları arasında ülkemize giren doğrudan uluslararası yatırım tutarı sadece 13 milyar dolarken, 2003-2018 döneminde 204 milyar dolarlık bir doğrudan yatırım girişi gerçekleşti."

  • YASED’DE ERDEM DÖNEMİ KAPANDI
  • YASED Başkanı Ahmet Erdem de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ihracatını artırmak ve daha fazla yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Erdem şunları kaydetti: “YASED yönetim kurulunda bir dönem üye, iki dönem başkan olarak üç dönemi tamamladım. Önümüzdeki dönem Yönetim Kurulumuzda yer almayacağım. Yeni Yönetim Kurulumuza başarılar diliyorum. Başkanlığım süresince tüm paydaşlarımızla yatırım ortamının iyileştirilmesi, mevcut yatırımların verimliliğinin ve ülkemizin yatırım cazibesinin artması için mesai yapmaktan çok mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.”

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ