Sahne Yine IMF’nin

Sahne Yine IMF'nin

Geçen yılki seçimlerden önce Türkiye ekonomisinin aşırı ısındığını iddia ederek büyümenin yavaşlatılması söyleyen IMF, bu sefer tam tersi bir söylemle ortaya çıktı.

23 Mart 2019 - 13:33

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye’deki durumu yakından izlediklerini belirterek hükümete, ekonomideki yavaşlamaya anında ve doğru müdahale etme çağrısında bulundu. Rice, dünkü basın brifinginde, “Türk ekonomisinde önemli bir yavaşlama var ve hükümetin bu soruna anında ve doğru cevap vermesi gerekiyor” dedi.

ANLAM VERİLEMEDİ

Rice’ın açıklamalarına cevap veren Uluslararası Para Fonu İcra Direktörü Raci Kaya açıklamaları hayretle karşıladığını dile getirerek, konunun genel toplantılarda konuşulmadığını, dolayısıyla, böyle bir konuşmaya da anlam veremediğini söyledi. Kaya, şunları kaydetti: “Kaldı ki Türkiye ekonomisi, doğrudan açık bir spekülatif finansal saldırıya maruz kalmasına ve yaptırımlara uğramasına rağmen, bir çok gelişmekte olan ülkenin kolay kolay altından kalkamayacağı bu süreci sadece bir çeyreklik bir daralma ile atlatmış ve pozitif göstergelerle 2019 yılı ilk çeyreğinde yeniden büyümeye dönüşün sinyallerini vermiştir. Türkiye ekonomisinin verdiği bu başarılı sınava rağmen bu şekilde açıklamalar yapmak samimi olarak nitelendirilemez. IMF’den de böylesi süreçlere ilişkin değerlendirmelerinde daha dikkatli ve bizimle iletişim halinde olması beklenir.”

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ