MARKETLERDE TANZİM SATIŞA BAŞLIYOR

MARKETLERDE TANZİM SATIŞA BAŞLIYOR

Tanzim satış, zincir marketlerle tüm Türkiye’ye yayılıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Marketlerin 16 bin şubesinde aynı koşullarda ürün satılacak” dedi

27 Mart 2019 - 12:23 - Güncelleme: 27 Mart 2019 - 12:25

Sebze ve meyvede 8 Şubat'ta başlattığı tanzim satış uygulamasıyla spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçerek, vatandaşa rahat bir nefes aldıran hükümet, bu konuda dev bir adım daha atıyor. Salihli Ziraat Odası'nda "Çiftçi Buluşması" etkinliğine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Migros, CarrefourSA, A101, Şok ve BİM Marketleri'nde tanzim satış koşullarıyla ürün satılacağı müjdesini verdi. Bakan Pakdemirli, tanzim satış noktaları haricinde zincir mağazalara da mal tedarikini Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla yapmaya başlıyacaklarını söyledi.
 

FİYATLAR YÜZDE 40-50 İNDİ
Söz konusu marketlerin toplamda 16 bin şubesinde aynı tanzim satış koşullarıyla bu ürünlerin satışa sunulacağı bilgisini paylaşan Bakan Pakdemirli, "Hızlı bir şekilde bu konuda da netice bekliyoruz. Bu, tüketicilerimizin kaliteli ve ucuz sebze-meyveye ulaşması anlamında alınmış önemli bir karardır" şeklinde konuştu.
Tanzim satış noktalarını Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Samsun, Gaziantep ve Trabzon büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere yurt çapında 110 noktada devreye aldıklarını belirten Bekir Pakdemirli, bu satışların kısa sürede hızlı bir netice vererek sebze-meyve fiyatlarını yüzde 40-50 gerilettiğini söyledi.
Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, söz konusu uygulamaya yerel market zincirlerinin de dahil edilmesini istedi.

ZEYTİNE DE PRİM MÜJDESİ
Etkinlikte zeytin üreticilerine de bir müjde verenBakan Pakdemirli, zeytinyağının ardından zeytine de destek olma kararı aldıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Zeytinyağında 80 kuruş primimiz vardı. Tane zeytine de prim vermeye başlıyoruz, rakamlar 15 kuruş ile 25 kuruş arası olabilir. Zeytin üreticimiz de tane zeytine prim almış olacak."

SEKİZ İLDE UYGULANIYOR
Tanzim satışla sebze ve meyvede tüketici aleyhine yaşanan spekülatif fiyat artışlarının devlet eliyle üretici ile tüketici lehine regüle edildiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, 8 ilde büyükşehir belediyeleri işbirliği halinde yürütülen bu proje kapsamında toplamda 110 tanzim satış noktasına ürün tedariki gerçekleştirildiğini hatırlattı. Pakdemirli, söz konusu illerde açılan noktalara domates, patates, soğan, biber, kabak, patlıcan, salatalık, ıspanak ve elma olmak üzere 9 çeşit ürün sevkıyatı yapıldığı bilisini verdi.

Kaynak: SABAH

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ