İstanbul’da Tanzim Satışlar Başladı

İstanbul'da Tanzim Satışlar Başladı

Hükümet sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için harekete geçti. Dün ilk mobil tanzim satış noktası Gaziosmanpaşa'da kuruldu. İlk tanzim satış noktasında patates ve soğan 3 liradan, portakal 2, elma 2,5 liradan satılırken, biber 7, salatalık ve domates 3,5 liradan alıcı buluyor. Satışlar belediye koordinasyonunda mahallelerde seyyar olarak gerçekleştirilirken iki kiloluk da kota uygulanıyor. Mobil tanzim noktaları nerelerde kurulacak? İstanbul tanzim satış noktaları ve adresleri nereler?

11 Şubat 2019 - 16:05

Mobil tanzim satış noktalarında sebze ve meyve fiyatları kaç lira?

Hükümet sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için harekete geçti. Dün ilk mobil tanzim satış noktası Gaziosmanpaşa'da kuruldu. İlk tanzim satış noktasında patates ve soğan 3 liradan, portakal 2, elma 2,5 liradan satılırken, biber 7, salatalık ve domates 3,5 liradan alıcı buluyor.

Satışlar belediye koordinasyonunda mahallelerde seyyar olarak gerçekleştirilirken iki kiloluk da kota uygulanıyor.

50 tanzim satış noktası kurulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hayata geçirilecek. Dün ilk mobil tanzim noktası Gaziosmanpaşa'da kuruldu.

İstanbul'da 5 ilçede satış yok

Arnavutköy, Adalar, Şile, Silivri ve Çatalca'da üreticilik yapıldığı için bu 5 ilçede satış olmayacağı belirtildi.

Ürünler yüzde 50 daha ucuz

İlk tanzim satış noktasında patates ve soğan 3 liradan, portakal 2, elma 2,5 liradan satılırken, biber 7, salatalık ve domates 3,5 liradan alıcı buluyor. Satışlar belediye koordinasyonunda mahallelerde seyyar olarak gerçekleştirilirken iki kiloluk kota uygulanıyor.

Ankara'da da 30 tanzim noktası kuruacak

Projenin ilk etabında İstanbul'da 50, Ankara'da ise 30 tanzim satış noktası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hizmete sunuldu.

Tanzim satış ne işe yarar?

Tanzim etmek düzene koymayı veya düzen getirmeyi vurgular. Tanzim satmak ise kamu kurumlarının piyasaya müdahale şeklidir. Belediyeler ve halka hizmet amaçlı çalışan kamu kurumlarının halkın iyiliğine piyasaya ucuz ürün sunmasıdır.

Tanzim satış nedir?

Tanzim, kelime manasıyla düzen verme ve yoluna koyma anlamı taşımaktadır. Tanzim satış ise Türkiye'de 1973 yılında Tansa adı ile satışa başlamıştır. 1976 yılına gelindiğinde, "Tanzim Satışlar Müdürlüğü" çatısı altında, İzmir Konak'ta ilk mağaza açıldı; mağaza sayısı, 1986 yılında 12'ye ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte ortaya çıkan şirketleşme düşüncesi doğrultusunda, 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu.

1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tansaş hisselerinin %32.98'i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı. Tansaş, hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla, 2002 yılı içinde, Macrocenter'ı kendi bünyesine kattı. Tansaş, 10 Kasım 2005'te Migros bünyesine satıldı. Sektör lideri ile birleşmenin etkisi ile sektördeki gücünü artırarak müşterilerine hizmete devam ederek büyümektedir. 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270'e çıkartmıştır. 2016 yılında Migros ile birleşmiştir.

Tanzim satış yerleri

İlk etapta Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından uygulanmaya başlanacak. Özellikle fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilecek. Hangi ürünlerin, nerelerde satılacağını büyük şehir belediyeleri duyuracak.

İstanbul ve Ankara’da tanzim satış yerleri nerede olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı belediyelerin düşük fiyatla sebze-meyve satacağı tanzim satış noktalarına ilişkin detaylar belli oldu. Uygulama, gelecek hafta Ankara ve İstanbul'da başlayacak. Belediyeler, üreticinden doğrudan satın aldıkları gıda ürünlerini düşük karla satacak. Sera yatırımlarına Ziraat Bankası üzerinden destek, büyük şehirlere ise tanzim satış noktaları geliyor. Hükumet, sebze-meyve fiyatlarındaki yükselişe karşı harekete geçti. Buna göre, belediyeler, gelecek haftadan itibaren belirledikleri noktalarda tanzim satış yerleri kuracak. Belediyeler tarafından üretici hallerinden satın alınan meyve ve sebzeler düşük karla satılacak, böylece komisyoncular ve aracılar devre dışı kalacak.

 1. ANI
 2. KADIKÖY MEYDANI
 3. BAKIRKÖY MEYDANI
 4. AKSARAY MEYDANI
 5. EMİNÖNÜ MEYDANI
 6. TAKSİM MEYDANI
 7. KASIMPAŞA KIZILAY MEYDANI
 8. BEYLİKDÜZÜ MEYDANI
 9. BAYRAMPAŞA MEYDANI
 10. AĞCILAR MEYDANI
 11. GÜNGÖREN MEYDANI
 12. SULTANBEYLİ MEYDANI
 13. SULTANGAZİ MEYDANI
 14. GOP MEYDANI
 15. SARIYER MEYDANI
 16. BEŞİKTAŞ MEYDANI
 17. ÜSKÜDAR MEYDANI
 18. ŞİRİNEVLER MEYDANI
 19. KARTAL MEYDANI
 20. MALTEPE MEYDANI
 21. PENDİK MEYDANI
 22. TUZLA MEYDANI
 23. SANCAKTEPE MEYDANI
 24. ÜMRANİYE MEYDANI
 25. ESENLER MEYDANI
 26. ESENYURT MEYDANI
 27. ÇEKMEKÖY MEYDANI
 28. K.ÇEKMECE MEYDANI
 29. ZEYTİNBURNU MEYDANI
 30. BAHÇEŞEHİR 1.KISIM
 31. BAŞAKŞEHİR 2.ETAP METRO ÇIKIŞI
 32. BÜYÜKÇEKMECE
 33. EYÜPSULTAN MEYDAN
 34. ATAŞEHİR ÖRNEK MAHALLESİ
 35. BEYKOZ KAVACIK MEYDAN
 36. ÜSKÜDAR KİRAZLITEPE
 37. FATİH KARAGÜMRÜK MEYDAN
 38. BOSTANCI LUNAPARK
 39. PENDİK SAHİL MEYDAN
 40. HALKALI MEYDAN
 41. ÜMRANİYE MEYDAN AVM OTOPARK
 42. ATAŞEHİR MEYDAN
 43. İSTİNYE İSPARK
 44. ZEYTİNBURNU AVM
 45. ALİBEYKÖY SİLAHTAR
 46. HALİÇ
 47. BAYRAMPAŞA YILDIRIM MAHALLESİ
 48. ESENLER 100.YIL MAHALLESİ

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ