Gıda İçin Harekete Geçeceğiz

Gıda İçin Harekete Geçeceğiz

Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak çok önemli açıklamalarda bulundu. Emeklilikte yaşa takılanların gündemlerinde olmadığını belirten Bakan Albayrak İş Bankası hisselerinin devrinin Meclis'te görüşüleceğini, gıda fiyatlarına ilişkin ise önümüzdeki hafta adım atacaklarını söyledi.

06 Şubat 2019 - 14:55

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ankara'da gazetecilerle bir araya geldi.

Bakan Albayrak toplantıda, büyümeden, gıda fiyatlarına, IMF iddialarından emeklilikte yaşa takılanlar ve İş Bankası hisselerine kadar çok geniş bir yelpazede gündeme ilişkin konulara dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜ AÇIK

Türkiye’nin 2019 yılında ve gelecekte önünü açık olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son dönemde atılan adımların olumlu etkilerinin görüldüğünü, önümüzdeki yıllarda bunun değerinin daha da çok anlaşılacağını ifade etti.

  • Bakan Albayrak, yerli yabancı tüm paydaşlara atıfla, ekonominin iyi gittiği dönemlerde son sürat giden, dalgalanma dönemlerinde ise aşırı fren yapanlara sert çıktı.

EKONOMİ OYUNCAK DEĞİL!

Ekonominin tüm aktörlerine seslenen Albayrak, `Giderken son sürat, dururken kökleyerek fren. Yok öyle… Ekonomi oyuncak değil. Ekonominin paydaşlarının ekonomiyle oyuncak oynamasına izin vermemek lazım. 82 milyonu ilgilendiren bir konu` dedi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"BAĞIŞIKLIĞIMIZ ARTTI"

2018 yeni sistemi tecrübe yılı olacak. Atılan adımlar 2019 ve 2020 için bağışıklığımızı artırdı. 2018’in temmuz ağustos ayında kısa süreli de olsa hasar verdi,,en bir dönem yaşandı. Bunu 6 ay gibi kısa sürede atlattık. Toparlanma süreci beklediğimizden hızlı yaşanıyor.

  • Bütçe disiplini yüzde 2’lerde gerçekleşti. Enflasyonla mücadelede, 3 ayda yüzde 12 enflasyon olduğu bir periyoda rağmen yılsonunu yüzde 20’lerde tamamladık.

CDS PRİMİ 300'Ü KIRDI

Ocakta da bunu gördük. Hedeflerimizin altını tutturuyoruz. Cari dengelenme tarafında ilk defa bu kadar güçlü dengelenme yaşandı. Risk primi (CDS) ise 300'ü kırdı. Hatta şu an 297’leri gördük. Kolay değil, zor bir dönemi ağır saldırıya, operasyona rağmen atlattık. Ekonomide güçlü iyileşmeyi bahar aylarında göreceğiz. Seçim öncesi ulaştığımız verilere bakıldığında bunu gördük. Seçim sonrası iyileşme daha güçlü olacak.

 
 
 

HEDEFİ TUTTURACAĞIZ

2019 büyüme hedefimiz yüzde 2.3. Bu hedefi çok rahat tutturacağıma inanıyorum. FED’in aldığı son kararlar neticesinde de 2019 pozitif görünüyor. 2019’un Ocak ayındaki gıda terörü konusu önemli. Enflasyonun %6.5’i gıda fiyatlarındaki artıştan geliyor. Gıdada hiçbir değişim yaşanmasa. Tüm kalemlerdeki artış aynı kalsa enflasyon yüzde 18.8’lere geliyor. Bu da gıda terörünü bize anlatıyor.

GIDA ARTIŞLARINA YÖNELİK ADIM ATACAĞIZ

Gıda terörü diyorum çünkü boğazımıza kastediyorlar. Ülkenin canına kastediyorlar, mutfağına boğazına mı kastetmeyecekler. Yaşananlar spekülatif, birileri tarafından kullanılıyor. Bunun siyasi ayakları da var.

Cumhurbaşkanımız da (Recep Tayyip Erdoğan) net konuştu. Haftaya adım atmaya başlıyoruz. Belediyelerimizle birlikte, çok uygun fiyatla ürünlerin satışının planlarını yapıyoruz. Tarlada 2 liralık domates , şehre geliyor 8 lira. Öyle birşey var mı? Orta ve uzun vadede sadece hal yasası değil yasal düzenlemeler de olmak üzere adım atacağız. Tarladan sofraya fiyatları düzenleyeceğiz.

SERADA YENİ DÖNEM

Ayrıca seracılıkta yeni bir döneme gireceğiz. Haftaya Ziraat Bankası paket çıkaracak. Verimli yatırımlar noktasında. Serada kamu olarak stratejik yatırımlar geliyor. Önümüzdeki kış bunu göreceğiz, seralar da komisyoncular da kafasına göre iş yapamayacak.

IMF'YE İHTİYAÇ YOK

IMF sorusu gelince buna gülümsemeyle karşılık veren Albayrak, `Türkiye`nin IMF’ye ihtiyacı yok. Geçen yıl dalgalanmanın yaşandığı Ağustos ayında bile yoktu. Bugün hiç yok. IMF Arjantin’e girdi, Arjantin ne noktada, görüyoruz. Ama bakın Türkiye şimdi ne noktada` dedi. IMF konusunun siyasi ayağına da işaret eden Albayrak, şunları kaydetti: `Muhalefet hiçbir şey üretemediği için konuyu farklı yere çekmek için bu konuyu açıyor. Türkiye’de seçin döneminde bile çözüm üretemeyen muhalefet IMF konusunu gündeme taşıyor. Bu da siyasi noktası.

 
 
 

İŞ BANKASI TARTIŞMASI

İş bankaıs konusmasının doğru zeminde yapılamsı lazım. Meclis bu konuda adım atabilir. Böyle bir adım atırlısa sahiplik ve kurumsallık açısında daha güçlü bir resim çıkar. İş bankası zaten çok kurumsal bir marka kamuya geçerse ( if) hem yerli yabancı yatırımcı nezdine daha iyi bir algı çıkar. Bakınız Zirat bnakası , gayet iyi performans gösteriyor. İş bankası zatenTürkiyenin en iyi bankalarından biri. Eğer kamuya geçerse olsa olsa daha iyi bir sermaye yapısna kavusmuş olur. Atatürk’ün emanetinin yeniden hazineye geçmesi daha iyi olur.

Kaynak: YENİ ŞAFAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ