Esnaf Kredisine Başvuru Başladı

Esnaf Kredisine Başvuru Başladı

Halkbank’ın esnaf ve sanatkârlara bu yıl kullandıracağı 22 milyar liralık Esnaf Kredisi’ne başvurular dün başladı. Banka, esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik başlattığı programla bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacak.

10 Ocak 2019 - 11:34

Halkbank; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 22 milyar liralık esnaf ve sanatkar destek paketinin detaylarını açıkladı. Başvuruları dün almaya başladığını duyuran banka, esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik başlattığı programla bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşmayı hedefliyor.

Kuruluş misyonu doğrultusunda esnaf ve sanatkârın uygun koşullarda finansman erişimine öncülük etmeyi sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan; esnaf ve sanatkâra uygun koşullarda temin edecekleri kredilerle ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceklerini vurguladı. Arslan, “Ekonomimize değer katacak uygulamalarla yeni yılda da işletmelerin faaliyetlerini finansal anlamda hiçbir zorluk yaşamadan sürdürmesini sağlayacağız. Ülkemizin kalkınması, üretim ve istihdamın artması için geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle esnaf ve sanatkârlara destek olmayı sürdüreceğiz. Yeni umutlarla başladığımız 2019 yılına özel geliştirdiğimiz Esnaf Kredi Programı ile bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız” dedi.

KOOPERATİF KEFALETİYLE

Bugün sayıları 1000’e ulaşmış olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle bu finansman desteğini sağlayacaklarını vurgulayan Aslan, kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise Halkbank tarafından doğrudan kredi kullandırılarak esnaf ve sanatkarın yüzünü güldüreceklerini ifade etti.

10 MİLYARI İLK ÇEYREKTE

  • Bu yıl kullandırmayı hedefledikleri 22 milyar liralık kredinin 10 milyar lirasını bu yılın ilk çeyreğinde vereceklerini dile getiren Genel Müdür Osman Arslan, şunları kaydetti: “Şubelerimize kredi plasman tahsisleri yapılmış olup yeni programa ilişkin kredi kullandırımları 9 Ocak (bugün) itibarı ile başlamıştır. Tahsis edilen tutarın 10 Milyar TL’lik kısmının, Bankamızın likidite durumu ve kredi geri dönüşlerinin yoğunlaşma dönemleri dikkate alınarak 2019 yılının ilk 3 ayında kullandırılması kararlaştırılmıştır. Esnaf kredisi kullandırımlarında, mevcut uygulamada olduğu gibi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği devam edecektir.”

16 YILDA 1,8 MİLYON ESNAF VE SANATKARA ULAŞTI

Halkbank 2002 yılında 154 milyon TL olan esnaf kredileri bakiyesini 2018 yılında 202 kat artış ile 31,1 milyar TL’ye yükseltti. 2002-2018 yılları arasında Halkbank tarafından 1,8 milyon esnaf ve sanatkâra 93,4 milyar TL esnaf kredisi kullandırıldı. 2002 yılında işletme kredisi limiti 5 bin TL iken, bugün itibarıyla 40 kat artış ile 200 bin TL olarak uygulanıyor. İşyeri ve taşıt edindirme kredilerinde ise limit 500 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

BU MESLEK KOLLARINA POZİTİF AYRIMCILIK

Halkbank; kaybolmaya yüz tutmuş el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik ve oyacılık gibi meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlara da 5 yıla kadar vadeli sıfır faizli kredi kullanma imkânı sunuyor. Ustalık belgesi sahibi olup yeni iş yeri kuran esnaf ve sanatkârlar ile 30 yaşını aşmayıp kendi iş yerini açan Genç Girişimciler de bu imkandan benzer şartlarla yararlanabiliyor.

VADESİ KREDİSİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

  • Halkbank tarafından esnaf ve sanatkârlara, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kullandırılan İşletme Kredileri 5 yıla, mesleki faaliyetlerini yürütmek için ihtiyaçları olan taşıt alımları için kullandırılan Taşıt Edindirme Kredileri 7 yıla, faaliyet gösterecekleri iş yerlerini satın almaları için kullandırılan İş yeri Edindirme Kredileri ise 10 yıla kadar vadeyle sağlanıyor. İşletme ve yatırım kredilerinde esnafa yansıyan faiz oranları; bir yıla kadar vadelerde % 4, bir yıldan uzun vadelerde ise % 5 olarak uygulanıyor.

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ