Erdoğan dedi, %50 azaldı

Erdoğan dedi, %50 azaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı çevreci seçim kampanyası sokaklara adeta nefes aldırdı. Yerel seçimler öncesinde sokak, cadde ve meydanları baştan sona bayrak ve afişlerle kaplayan tanıtım çılgınlığı sona erdi. 31 Mart öncesi siparişi verilen bayrak sayısında yüzde 50 azalma meydana gelirken belediyeler ise görüntü kirliliği oluşturan afiş ve bayraklara karşı denetimlerini yoğunlaştırdı.

23 Ocak 2019 - 11:03

Yerel seçimlere iki ay gibi kısa bir süre kala sokaklardaki atmosfer de dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart yerel seçimlerinin startını verirken yaptığı seçim dönemlerinde sokakların bayraklarla donatılmasına artık ihtiyaç olmadığına ilişkin açıklama yeni bir dönemin kapısını araladı. Geçtiğimiz seçimlerin aksine yaklaşan yerel seçimler öncesinde cadde ve meydanlara asılan bayrak ve afiş sayısında gözle görülür bir azalma meydana geldi. Bayrak üreticileri bu seçimlerde siparişlerin yüzde 50 azaldığına dikkat çekerken seçmenler ise alınan kararı sonuna kadar destekliyor.

12 parti katılacak

57 milyon 93 bin 985 kişinin oy kullanacağı 31 Mart yerel seçimlerine ülke genelinde 12 parti katılacak. Son olarak 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri belirlenmiş olacak.

Binlerce aday yarışacak

81 ilin tamamında yapılacak seçimlerde 200 bin sandıkta bin 400'e yakın belediye başkanlığı için binlerce aday rekabet edecek. Sadece belediye başkanlığı değil ülke genelindeki 38 bin muhtarlık için 200 bine yakın aday seçim kampanyası yürütecek.

772 milyon TL yardım

31 Mart yerel seçimlerinde devlet desteğinden ise 5 parti yararlanabilecek. AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti olarak belirlenen partilere toplamda verilecek paranın ise 772 milyon lirayı bulacağı öngörülüyor.

Sokaklarda bir ilk yaşanıyor

Binlerce adayın yarışacağı yerel seçimlere kısa bir süre kalmasına rağmen sokaklarda da bir ilk yaşanıyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Aralık ayındaki AK Parti'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı açıklama etkisini gösterdi.

Bayrak ve afişler asılmadı

Erdoğan'ın 31 Mart seçim döneminden başlayarak gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini terk ediyoruz açıklaması ile başta AK Parti olmak üzere neredeyse tüm partiler önümüzdeki yerel seçim kampanyalarında bayrak ve afiş kullanımında kısıtlamaya gitmeye başladı. Seçime neredeyse 2 ay kala parti bayraklarının ve afişlerinin belli yerler haricinde henüz asılmadığı görüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fitilini ateşlediği çevreci seçim kampanyası Türkiye'deki bayrak üretiminin yüzde 90'ını sırtlayan Bursa'daki siparişleri ciddi anlamda azalttı.

 

Bütçenin yüzde 35’i bayraka gidiyor

 

Parti teşkilatlarının ve seçim koordinasyon merkezlerinin olduğu yerler haricinde bayrak asılmaması yönündeki kararı değerlendiren sektör yetkilisi Erdoğan Özdemir, seçimlerde bayrak tarafının partilere verilen seçim bütçesinin yüzde 35'ini oluşturduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokaklarda bayrak ve afiş ile görüntü kirliliği oluşturulmaması yönündeki kararı ise kendilerinin de olumlu karşıladığını belirtti.

3 partinin bayrak sayısı 40 milyon adet

Geçtiğimiz seçimlerde sadece AK Parti, CHP ve MHP genel merkezleri tarafından bastırılan bayrak sayısının 40 milyon civarında olduğuna da dikkat çeken Özdemir, ''Bu sayıya seçimlere giren diğer partileri de ekleyin. Sadece partiler değil bağımsız adaylar da söz konusu. İl ve ilçe belediye başkan adaylarının yanı sıra muhtar adayları da bulunuyor. Bazı adaylar parti genel merkezlerinin verdikleri bayraklarla yetinmeyip ekstra kendileri de bayrak yaptırıyor. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulunca rakam daha da ciddi seviyelere ulaşıyor.'' diye konuştu.

Yarı yarıya azaldı

Sokaklara ve caddelere bayrak asılmaması yönündeki karar ile sadece kritik bölgelere, seçim irtibat büroları ve parti binalarının önlerine bayrak asılacağını dile getiren Özdemir, bu adımla birlikte seçim döneminde yaptırılan bayrak sayısında yüzde 40-50 bandında bir azalma meydana geldiğini belirtti.

75 kuruştan başlayıp 450 TL’ye kadar çıkıyor

Bayrak asma yasağı sonrası aldıkları siparişlerde daha çok adayların resimlerini ön plana çıkaran bayrakların yapılmaya başladığını da kaydeden Özdemir, bayrak maliyetleri noktasında en fazla tercih edilen 50x70 ebadında bir adet bayrağın çoklu alımda 0,75 - 1 TL aralığında olduğunu belirtti. 50'ye 70 cm bayraklara göre fiyatı daha pahalı olan ve daha az sayılarda sipariş verilen 4'e 6, 6'ya 9, 9'a 12 metre şeklinde anılan görselli posterlerde ise fiyatların çoklu alımlarda adet başına 70 TL'den başlayıp 450 TL'ye kadar çıkabildiğini vurguladı.

Bayrak fiyatları yüzde 150 arttı

Bayrak kararını değerlendiren bir başka bayrak imalatçısı ise 2014 seçimlerinde adet fiyatı 1,35 TL olan bayrağın döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı yüzde 150 zamlanarak 3-4 TL bandına ulaştığına dikkat çekerek seçim dönemlerinde 7/24 çalışırken neredeyse bütün piyasada bunun durgunluğunun yaşandığını ifade etti.

Afişlere de rastlanmıyor

Sadece bayrak tarafı değil seçimlerde yoğunlukla kullanılan ve seçim sonrası uzun süre duvarlarda kalarak görüntü kirliliğine yol açan afiş ve posterlere de bu seçim sürecinde neredeyse rastlanmıyor.

Seçmenden tam destek

Çevreci seçim kampanyası seçmen tarafında da büyük destek gördü. Özellikle sosyal medyada bayrak ve afiş asılmaması yönündeki kararı değerlendiren vatandaşlar sokakların ilk defa bir seçim öncesinde nefes aldığı noktasında mutabık kalırken, kimi vatandaşlar ise milyonlarca afiş ve bayrak için ödenen paradan yapılan tasarrufa dikkat çekiyor.

9 bin 898 TL cezası var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçim kampanyasında görüntü ve gürültü kirliliğine neden olan propaganda yöntemlerinin terk edilmesi çağrısının ardından çok sayıda belediye de harekete geçti. Siyasi parti il başkanlıklarını bilgilendiren belediyeler meydanlar, bulvarlar ve ana caddelerdeki kavşaklara görüntü kirliliğine neden olacak şekilde rastgele afiş ve pankart asanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre 320 ile 9 bin 898 TL arasında para cezası uygulamaya başladı.

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ