Dört Aydır Fazla Veriyor

Dört Aydır Fazla Veriyor

Cari işlemler hesabı, kasımda 986 milyon dolar fazla verdi. Dört ay üst üste fazla veren cari denge kaleminde on iki aylık açık 33,9 milyar dolara geriledi.

12 Ocak 2019 - 11:57

erkez Bankası Kasım 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, cari işlemler hesabı kasım 2018’de 986 milyon dolar fazla verdi. Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, 2017’nin kasım ayında 4 milyar 781 milyon dolar açık veren dış ticaret dengesinin 2018’in aynı ayında 523 milyon dolar fazla vermesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin aynı dönemde 1 milyar 475 milyon dolara yükselmesi etkili oldu. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, kasımda 1 milyar 1 milyon dolar olarak kaydedildi.

HEDEF 22 MİLYAR DOLAR

  • Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 932 milyon dolara geriledi. Bu rakam son 20 ayın en düşük seviyesi oldu. Rakamları değerlendiren finans analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, “2019 yılsonu cari açık tahminimizi 22 milyar dolar olarak belirledik” dedi.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı ise şu değerlendirmede bulundu: Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı, ılımlı enerji fiyatları ve baz etkisi doğrultusunda, yıllık cari açıktaki düşüşün özellikle bu yılın ilk yarısında hızla devam edeceğini ve yılı 19 milyar dolar civarında tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak: yeni şafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ