Altuğ "Sakarya’ya Dev Bir Otomotiv Firmasını...

Altuğ "Sakarya'ya Dev Bir Otomotiv Firmasını Getireceğiz"

Patronlar Platformu ile bir araya gelen SATSO Başkanı Akgün Altuğ, "Cari açık başladı mı daha fazla üretmezseniz kapatamazsınız. Dolayısıyla biz üreteceğiz ve ürettiğimizi bütün dünyaya satacağız diyoruz" ifadelerini kullandı.

05 Şubat 2019 - 14:21 - Güncelleme: 05 Şubat 2019 - 14:30

Patronlar Platformu Sakarya Şubesinin her salı 'İşimiz Gücümüz' sloganı ile gerçekleştirdiği buluşmanın bu haftaki konuğu Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) Başkanı A. Akgün Altuğ oldu. Sakaryalı firmaların patronları ile kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Altuğ, yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Reklam ve pazarlamanın önemine değinen Başkan Altuğ, "Mal kendini satıyor ifadeleri çok yanlış. Mal kendini satamaz. Üretim sonrası reklamcılık ve pazarlama çok önemli. Biz ürettiğimizi satan bir ülke olmalıyız" dedi.
 
"Üreteceğiz ve Dünyaya Satacağız"
Başkan Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nın işleyişinden bahsederek, "Bir takım projeler yürütmeye çalışıyoruz. Özellikle Ağustos ayındaki döviz krizinden sonra maliyetlerle ilgili sıkıntılar oluşmaya başladı. Özellikle inşaat sektörü ile başlayan krizle ülkede ciddi bir ekonomik sıkıntı başladı ve devam ediyor. Dış ticaret açığımız 2018’den beri yaklaşık 80 küsür milyar dolar. Daha öncesine baktığımızda deprem sonrasında bu dış ticaret açığı yavaş yavaş büyümeye başlamış. Cari açığımız turizm gelirleriyle veya özelleştirmelerle, şirket satışlarıyla vs. 50 milyar dolarlık açığı ülkenin sürdürmesi mümkün değil. Açık başladı mı daha fazla üretmezseniz kapatamazsınız. Dolayısıyla biz üreteceğiz ve ürettiğimizi bütün dünyaya satacağız diyoruz" şeklinde konuştu.
 
"Hedefleri Olan Bir İliz"
Başkan Altuğ konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "2019 yılındayız. 1994 yılında şehrimizde Toyota firması bir yatırım yaptı. Ve bana göre 1994 yılından sonra şehirde her şey değişti. Özellikle günümüzde Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 7. iliyiz ki hedefimiz ilk 5 içinde olmak. Ülkenin ihracatında da şehrimizin ihracatında da otomotivin rolü çok büyük. Şehir otomotiv ile de büyümeye başladı. Hem istihdam anlamında hem de ihracat anlamında bizi büyüten buralara getiren, şehrin artık bir sanayi şehri olmasına sebep olan ve şehrin nüfusununda 1 milyonu aşmasının sebebi bence otomotivdir. Bursa veya Kocaeli ile kendimizi mukayese etmiyoruz. Zira Bursa Tofaş ve Renault ile yıllar önce bu işe başlamış şehirler, çok yol almışlar. Otomotiv bir çok sektörü tetikleyen bir ana sektör. Karşılığında makine üretimi çok ciddi bir pay almış artık Bursa’da. Yine Kocaeli’ndeki Ford, Hundai ve benzeri otomotiv yan sanayi Kocaeli’ni çok ciddi yerlere getirmiş ülke ekonomisinde. Bizde onların arkasından gelen 3. iliz. Ama biz hedefleri olan da bir iliz."
 
"Otomotiv Konusunda Geçmiş Yönetimi Destekliyoruz"
"Bahsedildiği gibi yerli otomobil konusunda konuyu gıdıklıyoruz tabiri caizse. Yerli otomobil Sayın Cumhurbaşkanımızın diline pelesenk olmuş. Nasıl milli tren, milli gemi, milli otomotiv konusu var. Çok fazla yol alındı mı bu konuda çok fazla yol alınmış değil. Türkiye’nin öncelikleri her geçen gün değişiyor. Malum bir terör belasıyla uğraşıyoruz. Ona istinaden Türkiye’nin önceliği de bence Milli Savunma Sektörü. Milli Savunma Sektöründe de özellikle Makine İktisat Organize Sanayi Bölgemizle biz çok ciddi bir alan ayırdık ve Savunma Havacılık Kümelenmesi Derneğine oradan büyük bir yer verdik. İçinde yaklaşık 40’a yakın firma, bu sektörde iş yapacak. Otomotiv konusunda daha önceki yönetimi destekliyoruz ve projeyi de ilerletmeye gayret ediyoruz. Yerli otomotiv elektrikli bir araç olacak diye biliyorum. Onunla ilgili çalışmalarımız bizimde devam ediyor. 
 
"Dev Bir Otomotiv Firmasını Sakarya'ya Getirmek İçin Çalışıyoruz"
Özellikle geçenlerde Karasu’da temelini attığımız BMC Firması hem Savunma Sanayi Sektöründe raylı taşımacılık anlamında hem de bildiğim kadarıyla bu sektörde orada devam edecek. Onun haricinde yine aynı bölgede bizim Ticaret ve Sanayi Odamızın 2000’li yıllardan önce Endüstri Bölgesi ve Serbest Bölge yapalım diye uğraştığımız bir bölge orası .Karasu’da 10 bin dönümlük üzerinde bölge. İpek Yolu Serbest Bölgesi düşünüyorduk biz oraya. Orada 10 bin dönümlük alandan 2100- 2500 dönümü BMC’ye tahsis edilmiş durumda, yine 2200- 2500 dönüm civarı Kibar Holding’e tahsis edilmiş durumda. 5000 dönüm civarında da boş bir arazimiz var. Biz bu arazi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Tanıtım ve Yatırım Ofisi ile birlikte dev bir otomotiv firmasını Sakarya’ya getirmek için çalışıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ