Altına Taksitin İlk Meyvesi Anneler Günü’nde

Altına Taksitin İlk Meyvesi Anneler Günü’nde

Altın ve mücevher takıya taksit imkânının getirilmesi kuyumcu esnafını sevindirirken pazardaki ilk rahatlamanın en erken 12 Mayıs Anneler Günü ile olacağı öngörülüyor.

04 Nisan 2019 - 13:53

Kuyumcu esnafının uzun bir aradan sonra kavuştuğu altın ve mücevher takıdaki taksit dönemi geçtiğimiz hafta tekrar başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 27 Mart tarihinde yayımlanan karar ile basılı ve külçe halinde olmayan ürünler kredi kartına 4 taksit ile alınabilecek. Alınan bu karar kuyumcu esnafını oldukça memnun ederken, pazardaki rahatlama henüz gerçekleşmedi. Kararın faydalarının pazarda hissedilmesi için en yakın 12 Mayıs Anneler Günü ve yaklaşan düğün sezonu bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 27 Mart tarihinde yayımlanan karar ile basılı ve külçe halinde olmayan ürünler kredi kartına 4 taksit ile alınabilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Kuyumcular Odası Başkanı Ercan Arıyürek, “Kredi satışlarımız olmadığı zaman yılbaşı ve 14 Şubat Sevgililer Günü’nde kuyumcu esnafı olarak baya mağdur olduk. İnşallah bunun meyvesini 12 Mayıs Anneler Günü’nden itibaren alacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Başkan Ercan Arıyürek, kredi satışlarının olmadığı özel günlerde kuyumcu esnafı olarak mağdur olduklarını ifade etti. Pazarda henüz bir rahatlamanın olmadığını ve kararın meyvelerini ilk olarak 12 Mayıs Anneler Günü’nde görüleceğini ifade eden Arıyürek, “Aşağı yukarı 6 ay kadar önce BDDK tarafından kuyumculara taksit yasağı getirildi. Ondan sonra Türkiye Kuyumcular Birliği’ndeki bütün başkanlarımızla birlikte BDDK’ye yaptığımız müracaatlar sonunda Mart ayının sonunda tekrar kuyumculara taksit getirildi. Bu bizim için çok sevindirici bir olay oldu. Bunun bir noktası var. Sadece 14 ve 22 ayar işçilikli ürünlerde taksit imkânı, çeyrek altın gibi sarrafi ürünlerinde tek çekim imkânı var. Bizler de buna çok sevindik. Hepimiz ilerisi için çok umutluyuz. Çünkü bu kredi satışlarımız olmadığı zaman yılbaşı ve 14 Şubat Sevgililer Gününde kuyumcu esnafı olarak baya mağdur olduk. İnşallah bunun meyvesini 12 Mayıs Anneler Günü’nden itibaren alacağımızı tahmin ediyorum. Önümüzde de yaz var. Yaz ayının da getirdiği bir düğün mevsimi olduğu için bu taksitli satışlar bu kuyumcu esnafına çok büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim. Henüz vatandaşımız imkânı tam olarak bilmediği için daha bir hareketlilik yok ama ileriki zamanlarda bu kendisini gösterecek. İlk başta biz Anneler Günü’nde biz taksitli satışların faydasını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sadece 14 ve 22 ayar işçilikli ürünlerde taksit imkânı, çeyrek altın gibi sarrafi ürünlerinde tek çekim imkânı var.

"4 TAKSİT YETERLİ DEĞİL AMA HİÇ YOKTAN İYİDİR"

Son olarak kuyumcu esnafları olarak taksit sayılarının artmasını istediklerini belirten Arıyürek, “4 taksit iyi bir şey, ama biz bunun 4 yerine 6, hatta 8 taksit olmasını istiyoruz. Altın fiyatlarının artması insanların alım gücünü azalttı. Bu taksit olayı olduğu zaman insanlar peyderpey ödeyeceği için daha düzgün bir şekilde alışveriş edecekleri kanaatindeyim. 4 yeterli değil ama hiç yoktan iyi” şeklinde konuştu.

Gramla satılan Isparta’nın gülyağı altınla yarışıyor

Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 64'lik kısmını tek başına karşılayan Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da, gülyağının satış fiyatı neredeyse altınla yarışıyor. Nadir olması ve değeri sebebiyle, çoğu zaman gramla satılan gülyağının 1 gramı 50-70 lira arasında değişen fiyatlarda alıcı bulurken, 1 litresi ise kalitesine ve üretim şartlarına göre 50-70 bin lira dolaylarında satışa sunuluyor.

Altına yatırım yapmaya devam edin

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, "Yatırımcılara tavsiyem, bugüne kadar uzun vadede hep kazandıran ve yüzleri güldüren altına ve mücevhere yatırım yapmaya devam etsinler. Çünkü, satın alınan ve yatırım araçları arasında yıllar geçse de geri dönüşü mümkün olan, değer kaybetmeyen tek meta altındır" dedi.

Kaynak: iha

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
Akıllı Telefonlarda Sınır Aşıldı
FİYATLAR DÜŞTÜ
FİYATLAR DÜŞTÜ