59 ÜLKEYE İHRACAT 1,6 MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

59 ÜLKEYE İHRACAT 1,6 MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

Türkiye, yılın ilk iki ayında 59 ülkeye çay ihracatı yaptı. Yapılan 666 tonluk çay ihracatından 1 milyon 674 bin 434 dolar gelir elde edildi. Gerçekleştirilen ihracatta 363 bin 109 dolarla ilk sırada Almanya yer aldı.

22 Mart 2019 - 16:45

Türkiye, yılın Ocak ve Şubat aylarında 59 ülkeye 1 milyon 674 bin 434 dolarlık çay ihracatını gerçekleştirdi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) kayıtlarından elde edilen verilere göre, Ocak ve Şubat aylarında yapılan 666 tonluk çay ihracatı ülkeye 1 milyon 674 bin 434 dolar gelir sağladı.

Geçen yılın ilk iki ayına ait verilere bakıldığında, 416 tonluk çay ihracatından 1 milyon 208 bin 231 dolar gelir sağladığı görüldü.

Böylelikle bu iki yılın aynı dönemlerinde arasında yapılan karşılaştırmada miktarda %60, değerde de %39 arttığı gözlemleniyor.

Türkiye'den bu dönemde yapılan çay ihracatında 363 bin 109 dolarla Almanya ilk sırayı alırken, bu sıralamayı 239 bin 71 dolarla Belçika, 225 bin 543 dolarla Fransa izledi.

Bölge Çay İhracatında Yapılan Yıllar Arası Karşılaştırmada İse Sıralama Şu Şekilde:

Birincilik 219 bin 568 dolarla Belçikada iken, Almanya 103 bin 417 dolarla ikinci ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 103 bin 173 dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Doğu Karadeniz'den 2019'un ocak-şubat döneminde 418 ton çay ihraç edilerek, karşılığında da 710 bin 370 dolar gelir kazanıldı.

Bölgeden geçen yılın aynı döneminde 331 tonluk çay ihracatından 624 bin 875 dolar gelir elde edilmişti. Böylece bölgeden bu dönemde yapılan çay ihracatı da geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 26, değerde de yüzde 14 artış gösterdi.

"Tanıtım çalışmaları ve turizm potansiyeli çay ihracatını artırdı"

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Sektör Komitesi Başkanı Şaban Turgut, yaptığı açıklamada, çayın ülke ve bölge ekonomisi için önemli bir ihraç ürünü olduğunu söyledi.

Çay ihracatında ülke çeşitliliğinin de giderek arttığını dile getiren Turgut, Türkiye'den yılın iki aylık döneminde Almanya, Belçika ve Fransa başta olmak üzere 59 ülkeye çay ihraç edildiğini kaydetti.

Turgut, tanıtım çalışmaları ve turizm potansiyelinin de çay ihracatını arttırdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"ÇAYKUR tarafından yurt dışı fuarlara katılımla yapılan tanıtım çalışmaları kapsamında Türk çayına yönelik yurt dışı piyasalardan talepte önemli artış görüldü. Ülkemize gelen turistlerin Türk çayını tatmaları, kalitesini öğrenmeleri ve Türk çayı tüketimine yönelmeleri de çay ihracatımıza önemli katkılar sağlamıştır. İhracatımızın daha da artması ve Türk çayının yurt dışı piyasalarda bir marka haline gelebilmesi için ürün çeşitliliğine de önem vermemiz gerekiyor."

"İlerleyen dönemlerde çay ihracatından beklentimiz yüksek"

Çay ihracatından umutlu olduklarını aktaran Turgut, "Tüketici alışkanlıkları esas alınarak yeni inovatif ve ambalaj albenisi ön plana çıkan ürün geliştirilmesi halinde çay ihracatımızın çok daha önemli noktalara ulaşacağına inanmaktayız. Biz de DKİB olarak özellikle bölgemizde yetişen endemik bitkilerle çayın harmanlanması gibi inovatif ürün geliştirilmesi konusunda çay imalatçılarımızın bilgilendirilmesi için gerekli çalışmalara ağırlık vereceğiz." diye konuştu.

  • Turgut, çay ihracatının yıla güzel başlangıç yaptığını da işaret ederek, ilerleyen dönemlerde çay ihracatında beklentilerinin de yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dijital Türkiye
Dijital Türkiye
Sakarya Demek Ticaret Demektir!
Sakarya Demek Ticaret Demektir!