Teşvikler Devam Ediyor !

Teşvikler Devam Ediyor !

Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) Sakarya İl Müdürü Tekin Kaya, Kent Ekonomi Dergisine özel röportaj verdi. İl Müdürü Kaya, İŞKUR’a başvuruda bulunan her işveren ve işçiye özel danışman hizmeti verdiklerinden bahsederek, “İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü olarak 2019 yılında bize başvuruda bulunan 74 bin 120 vatandaşımıza iş ve destek hizmeti danışmanlığı verdik. Bunun yanı sıra 24 bin 841 vatandaşımızı ve 867 engelli vatandaşımızın işe girmesine aracılık ettik.” dedi.

24 Aralık 2019 - 13:44 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 13:52

Sakarya Alternatif İstihdam Alanları Olan Bir İl

Ekonomide yaşanan dalgalanma istihdamı nasıl etkiledi, işsizlik oranları ne oranda değişti? İşsizlikle mücadele konusunda yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar Sakarya’da istihdamı çok fazla etkilemedi. İlimiz alternatif istihdam alanları bakımından zengin bir şehir. Yani inşaat sektörü sıkıntıya
girdiğinde diğer alanlar bunu tolere ediyor. Bu nedenle herhangi bir ekonomik dalgalanma bizim şehrimizi fazla etkilemiyor. Rakamlara baktığımızda da herhangi bir olumsuzluk
görünmüyor. 2018 ile 2019 yılı sigortalı çalışanlarını kıyas edersek bir düşüş olmadığını çok
az da olsa bir yükseliş olduğunu görüyoruz. Şuan ilimizde 212 bin sigortalı çalışanımız var.

Yeni Fabrikalarla 3000 Ek İstihdam Olacak

Sakarya’da önümüzdeki dönemde 30 fabrika açılacak ve bu fabrikalarda 3000 kişinin daha istihdamı sağlanacak. Kurulmuş ve kurulacak olan tüm fabrikalarımızı İŞKUR programlarıyla destekleyerek istihdamlarını artırmaya, istihdam maliyetlerini düşürmeye ve rekabet güçlerini artırmaya çalışıyoruz.

İŞKUR Vatandaş Adına İşverene Gidiyor

2019 yılı içerisinde iş arayan vatandaşlarımızın firma firma gezip iş aramalarını beklemek
yerine onların adına fabrikaları biz geziyoruz. Topladığımız işgücü ihtiyaçlarını biz buradan
vatandaşlarımıza servis ediyoruz. Bu anlamda İŞKUR olarak vatandaş adına 7713 işvereni ziyaret ederek açık işgücü taleplerini topladık ve ziyaretlerimize devam ediyoruz. İstihdam birinci önceliğimiz. 

Geleceğin Sektörü İmalat

En fazla istihdam barındıran sektör hangisidir? Hangi alanda işçiye ihtiyaç var, gençler
hangi alanda kendilerini yetiştirmeli, geleceğin mesleği sizce nedir?

OSBlerimizi göz önüne alarak cevap verebilirim ki imalat sektörü en fazla istihdam
barındırıyor. İŞKUR İl Müdürlüğü olarak Halk Eğitim Merkezi ile ortak olarak imalat sektörüne yönelik iş başı programları düzenliyoruz. Şuanın ve geleceğin mesleği olarak kesinlikle imalat sektörü diyebiliriz. Bize istihdam garantisi veren tüm kamu veya özel sektör alanını destekliyoruz. Yeter ki bize %50 istihdam sağlanacağının garantisini versinler. Sakarya Büyükşehir  Belediyesi’nin yapmış olduğu bazı projelerde karşılıklı çalışmalarımız devam ediyor.

212 Bin Sigortalı Çalışan

Daha önceki yaptığımız bir röportajda (sayı 1, Nisan / 2018) çok iddialı bir çıkışta
bulunarak “Sakarya’da iş var” demiştiniz, hala aynı fikirde misiniz?

‘Burası Sakarya burada iş var’ sloganı Milli İstihdam Seferberliği zamanında söylediğimiz ve doğru olduğunu bildiğimiz bir slogandı. Hala aynı fikirdeyim. Kesinlikle Sakarya’da iş var. 212 bin sigortalı çalışan sayısı bunun en büyük göstergesidir. Bir yandan da bakanlığımız İŞKUR
programlarıyla sigorta prim destekleriyle istihdamı korumaya, artırmaya yönelik teşvik ve çalışmalar devam etmektedir.

Fuara Talep Çok; Yer Yok

İstihdam ve işsizlik fuarlarınız hakkında bilgi vererek şehrin fuar alanı ihtiyacı olup
olmadığından bahseder misiniz?

Geçen sene İŞKUR İl Müdürlüğü olarak gerçekleştirdiğimiz istihdam fuarını 35 bin kişi ziyaret etti. 100 firma fuarda yerini alırken katılmak isteyen birçok firmaya da yetersizlikten dolayı yer veremedik. Fuarda her yıl olduğu gibi iş arayanlarla işverenleri buluşturduk. Demokrasi Meydanında gerçekleştirdiğimiz fuarda alan kurulurken Büyükşehir Belediyesi destek olarak çoğu malzemeyi dışarıdan kiralama yaparak sağladı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce geçtiğimiz günlerde bir fuar alanı oluşturulacağına yönelik basın açıklaması yaparak çalışmaların başladığını bildirdi. Belediye Başkanımızın bu sözleri bizleri de mutlu etti. Şehrimize bir fuar alanının kazandırılması yerinde olacaktır. 

Nitelikli Göç Alalım Eğitimli Toplum Olalım

Son olarak dergimiz aracılıyla okurlarımıza vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Gerçekleştirdiğimiz istihdam fuarları, İŞKUR programları, işbaşı eğitimleriyle
üniversitelerimizle, iş adamı dernekleriyle birlikte, şehrimizdeki vatandaşlarımıza ve şehrimize farklı illerden gelen öğrencilere yönelik faaliyetlerimizi gerçekleştirerek nitelikli göç alarak eğitimli bir toplum oluşturabiliriz. Bu nedenle iş dünyası olarak ortak  bir paydada Sakarya için çalışıyoruz. İŞKUR’da her iş arayana ve her iş verene uygun bir destek var. Vatandaşlarımızı bu programlardan yararlanmaya  davet ediyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...
Su kesintilerinin önüne geçilecek
Su kesintilerinin önüne geçilecek