DEVLET DAHA NE YAPSIN 300 BİN LİRALIK DEV DESTEK

DEVLET DAHA NE YAPSIN 300 BİN LİRALIK DEV DESTEK

Türkiye' de yaklaşık 3,5 milyon işletmenin faaliyet gösterdiği ve bunların yüzde 99'unu küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) oluşturduğu bir gerçektir.

24 Aralık 2019 - 12:08 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 12:31

Ülkemizin uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazara açılmalarına ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi çok önemlidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2023 yılı ihracat hedefimiz 500 milyar dolar iken 2019 yılı sonu tahmini ihracat hedefimiz 182 milyar dolar olarak öngörülmektedir.

Ekonomik kalkınmanın sağlanması ve yüksek milli gelire sahip olmanın çözümü olarak görülen ihracat, ülkemiz açısından da çok önemli bir role sahiptir. 1980’li yıllardan itibaren kalkınmasını ihracata dayalı kalkınma modeli çerçevesinde belirleyen Türkiye, uygulanan politikalar sonucunda bu yolda çok önemli aşamalar kaydetmiş bulunmaktadır.
 

Bu bağlamda, “Geçen yıl 5,6 milyar dolar ihracat yapan Sakarya, ihracatta Türkiye 7’ncisidir. Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023’e kadar ihracatçı rakamını 1.000’e, ihracat rakamımızı da 10 milyar dolara taşımak ve ilk 5 ihracatçı il arasında olmak gibi bir hedef var.

Sakarya’nın ihracattaki mevcut yeri ve hedefleri nelerdir.?

Geçen sene itibariyle Sakarya’da yaklaşık 380 ihracatçı bulunmakta. Geçtiğimiz yıl 5,6 milyar dolarlık ihracat yaptı Sakarya. Buna karşılık 3,2 milyar dolarlık da bir ithalatı var. Dış ticaret hacmi 10 milyar dolar civarında. Bu rakamlar Sakarya’ yı ihracatta Türkiye 7’ncisi yapıyor. Cumhuriyetin 100. Yılı 2023’e kadar ihracatçı firma sayımızın 1.000’ e, ihracat rakamımızı da 10 milyar dolara yükseltmek ve ilk 5 ihracatçı il arasında olmak yine şehrimizde bir hedef olarak ve bir strateji olarak bulunmaktadır.

Gelişmekte olan ülkeler genelinde bu tür politikaların ağırlık kazanması ve özellikle son dönemlerde peş peşe yaşanan ekonomik krizler uluslararası ticarette rekabetin yoğunlaşmasını, korumacılık eğilimlerinin artmasını ve sonuçta uluslararası ticaretin daha dinamik ancak daha karmaşık bir yapı kazanmasına yol açmıştır.
Dünya ticaretinde jeopolitik ve jeo ekonomik gelişmelerin birbirinden ayrılamaz hale geldiği günümüzde, dünya ticaretinden daha fazla pay alabilmek dünyadaki gelişmeleri dikkatle takip etmeyi ve gerekli stratejileri belirlemeyi gerektirmektedir.

Dünya ekonomisine damgasını vuran en önemli iki dinamik: küreselleşme ve inovasyondur. Özgün ve katma değeri yüksek ürünlerin üretim ve ihracatı ülkelerin zenginleşmelerinde vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Daha ucuz, daha hızlı ve daha kaliteli üretebilen rekabetçi üreticilerin ortaya çıkmasını sağlayan teknolojiye dünya genelinde ulaşılabilir olması dünya ekonomisini etkilemiş, günümüzde ekonomi küreselleşmiştir. Daha önceleri az gelişmiş ülkeler grubunda olan ülkeler, dünyada haberleşme sistemler ağının genişlemesi, televizyon, basılı yayın ve elektronik ortam vasıtasıyla bilgiye ulaşılabilme alanlarında yaşanan patlama sayesinde, gelişmiş ekonomilere ciddi birer rakip haline gelmişlerdir. Bu ülkeler ve firmaları açısından düşünüldüğünde, dünya pazarlarında oluşan fırsatları kendi yararlarına kullanmak için böylesine uygun bir dönem hiç olmamıştır. Dolayısıyla, aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı, ihracat yapmak, bir ülkenin ve firmalarının büyümesi ve rekabet gücünü arttırması bakımından önem arz etmektedir.

Satış ve karları arttırmak: Eğer firma iç pazarda iyi bir performans gösteriyorsa, yabancı pazarlara girmesi muhtemelen karlılığını arttıracaktır.
Dünya pazarlarından pay almak: Dış pazarlara açılan firma, rakiplerinin dış pazarlarda pay almak için neler yaptıklarını ve pazarlama stratejilerini öğrenecektir.
İç pazara olan bağımlılığı azaltmak: Firma dış pazarlara açılarak, pazarlama gücünü arttıracak ve iç pazardaki müşterilere olan bağımlılığını azaltacaktır.
Pazar dalgalanmalarını dengede tutmak: Firma dünya pazarlarına açılarak, iç piyasadaki genel ve mevsimsel dalgalanmalardan ve değişen tüketici taleplerinin yarattığı baskıdan kurtulacaktır.
Atıl kapasiteyi kullanmak: İhracat yaparak, kapasite kullanım oranı ve üretim vardiyalarının süresi arttırılabilir. Böylece ortalama birim maliyetler de azalmış ve ölçek ekonomisine ulaşılmış olunur.
Rekabet gücünü arttırmak: İhracat, bir firmanın ve bir ülkenin rekabet gücünü arttırmaktır. Firma yeni teknolojilere, metotlara ve yöntemlere uyarak yarar sağlarken, ülke de ticaret dengesinin iyileşmesinden fayda sağlayacaktır.
İstihdam yaratmak: Mal ve hizmet ihracatı, yeni iş olanakları yaratacak, ,işsizliği azaltacaktır.
Dış ticaret açığının azalmasına yardımcı olmak: İthalatın ihracattan yüksek olması durumlarında oluşan dış ticaret açığının azalmasına katkıda bulunulacaktır.
İhracatla ilgili uzmanlara ulaşabilmek: Pek çok firmanın ihracat yapmama kararı, bilinmeyenin yarattığı korkuya dayanmaktadır. Ülkedeki ticareti geliştirme kuralları, dış pazarlara henüz girmemiş olan şirketlere yardım etmek için kurulmuştur. Bu kuruluşlar, ihracat sürecinin her aşamasında firmalara yardımcı olmaktadır.

Bu kapsamda belirlenen bu hedeflere ulaşmak için özellikle kobilere yönelik işletme başına maksimum 300 bin lira olarak belirlenen bir destek söz konusu. Bunun yüzde 70'i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ' miz, bunun sadece 90 bin lirasını geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi 6 aydan 24 aya kadar sürebilecek.

Bu destek kapsamında ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ' lerin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ' lerde faydalanabilecek. Destek kapsamında ihracat yapan KOBİ' lerin 6 farklı harcama kalemindeki giderlerinin karşılanacak.

Destek alacak KOBİ' lere personel desteği verilmektedir. KOBİ' lerimizin projelerde istihdam edecekleri personeller için 100 bin liraya kadar destek sağlanacak.

Bir diğer destek yazılım ve donanım giderleri desteği. Gelişmek ve büyümek isteyen KOBİ' lerimize satın alacakları yazılım ve donanımlar noktasında yine 100 bin liralık bir katkıda bulunulacak.

Üçüncü destek kalemi ise tanıtım giderleri desteği. KOBİ' lerin ürünlerini tanıtmak üzere yapacakları reklamları ve e-ticaret platformlarındaki harcamalarını 100 bin liraya kadar karşılanacak.

Dördüncü destek kalemi, yurt dışı fuar ve seyahat giderleri desteği. Bu destek, uluslararası fuar ve organizasyonlara katılmak isteyen işletmelerimizin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini kapsayacak. Bu kapsamda pek çok gider için 150 bin liralık destek sunulacak.

Bir diğer destek test, analiz ve belgelendirme giderlerine yönelik, proje kapsamında KOBİ' lerin ihracata yönelik ihtiyaç duydukları her türlü test, analiz ya da belge için üst limiti 100 bin liraya kadar bir destek söz konusu.

Altıncı ve son destek kalemi hizmet alım giderleri, KOBİ' lerin ihracata yönelik eğitimlerinden danışmanlığa, tasarımdan tescile ve nakliyeye kadar tüm hizmet alımlarına da yine 100 bin liralık bir katkı olacak.

"GELİN, BU CÖMERT DESTEK PROGRAMINDAN FAYDALANIN"

Yurtdışı Pazar Destek Programı' yla işletmeleri ihracata hazırlamakla kalmayıp, bir manada marka haline gelmeleri için her türlü desteğin devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Çeşitli kamu kurumlarımız tarafından yürütülmekte olan teşvikler, sayesinde dünyayı karış karış dolaşarak yeni pazarlar arayan KOBİ’leri ihracatçı hale getiriyor. Tabiki firmaların o destekleri verimli kullanması gerekiyor

Bu sayede de işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine hazırlık seviyelerini yükselteceklerdir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...
Su kesintilerinin önüne geçilecek
Su kesintilerinin önüne geçilecek