Dijital Türkiye

Dijital Türkiye

MÜSİAD’ın Vizyoner’19 Zirvesinde konuşan Türkiye’nin geleceğinin dijital dönüşümle şekilleneceğini belirten Erdoğan “Bu konuya verdiğimiz önem sebebiyle yeni yönetim sistemimize geçerken doğrudan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir Dijital Dönüşüm Ofisi kurduk. Amacımız siber güvenlikten milli yazılımlara, kritik altyapıların korunmasından büyük veri ve yapay zeka gibi alanlara kadar konuyla ilgili tüm başlıklardaki çalışmaları takip edip desteklemektir” dedi.

24 Aralık 2019 - 14:35

Geçmişte başlattıkları her reformun engellenmeye çalışıldığını vurgulayan Erdoğan “Ancak ne yaptılarsa Türkiye’yi hedeflerinden koparmayı başaramadılar. Bugün ekonomisini toparlamış, güney sınırlarındaki kuşatmayı kırmış bir ülke olarak yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’nin içinde olmadığı, rıza göstermediği, katkı vermediği hiçbir projenin, bu bölgede hayata geçirebilmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Dijital Hizmetlere Vergi Geldi

Ülke ve dünya ekonomilerinin de dijitalleşmeye dönüşme sürecinde hazırlanan kanun maddesiyle ‘Dijital Hizmet Vergisi’ maddesi TBMM’den geçti. Kanuna göre dijital hizmet vergisinin % 7,5 oranında olacak ve Cumhurbaşkanı bu oranı, hizmet türleri itibarıyla ayrı ayrı veya birlikte yüzde 1'e kadar indirmeye, iki katına kadar artırmaya yetkili olacak.

Sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ile bu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına, elektronik cihazlara kaydedilmesine veya bu cihazlarda kullanılmasına yönelik dijital ortamda sunulan hizmetler ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetlerinden elde edilen hasılat da bu vergi kapsamında yer alacak.

İlgili hesap döneminden önceki hesap döneminde, dijital hizmet vergisine tabi hizmetlere ilişkin Türkiye'den elde edilen hasılatı 20 milyon TL veya dünya genelinde elde edilen hasılatı 750 milyon avrodan veya muadili yabancı para karşılığı Türk lirasından az olanlar bu vergiden muaf olacak.

Kayıt Dışı Ekonomiye Önlem Alınacak mı?

Dijital alanda yapılan bu düzenlemelerle birlikte sosyal medyanın büyük şirketleri ve internet üzerinden ürün ya da hizmet satan firmalar devlet kontrolüne girerek ekonomiye katkı sağlamaya başlayacak. Ancak dijital medya içindeki kayıt dışı ekonomiyle ilgili nasıl bir yol izleneceği hala gizemini koruyor.

Ülke ekonomilerinde dış ticaretten iç ticarete neredeyse her sektörde kayıt dışı ekonomi bulunuyor. Son dönemlerde ise oluşan kayıt dışı ekonominin büyük bir bölümü dijital alanda gerçekleşiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı nakit ekonomisi ve dış ticaret konuları ile akaryakıt, inşaat, tütün ile alkollü içecekler, tarım ile gıda sektörlerindeki kayıt dışılığın azaltılması için çalıştaylar düzenleyerek gerekli araştırmaları başlatmıştı. Son dönemlerde en önemli konuma gelen dijital sektörde bulunan kayıt dışılığa yönelik ise henüz bir çalışma başlatılmadı. Dijital sektördeki kayıt dışı ekonominin azımsanmayacak derece yüksek olduğu bilinirken söz konusu sektöre yönelik kayıt dışılığa nasıl bir çözüm bulunacağı merak ediliyor.

Sosyal medyada bulunan bir kullanıcı istediği alanda şirket gerekmeksizin profil oluşturarak ürün veya hizmet satışı yapabiliyor ve ciddi gelir kaynağı elde edebiliyor. Kişi yaptığı satış gelirlerinden herhangi bir vergi ödemeksizin ticaretine devam edebiliyor. Yine aynı şekilde sosyal medyada fazla takipçisi olan gerçek kişi veya sahte hesaplar firmaların reklamını yaparak gelir elde edebiliyor. Bu durumda ise herhangi bir vergi ödemiyor. Dijital hizmete vergi kanununun TBMM’de kabul edilmesi üzerine dijital hizmet sektöründe oluşan kayıt dışı ekonomi konusu gündeme geldi.

Dijitalde Soygun Var!

Konuyla ilgili Kent Ekonomi Dergisine konuşan Dijital Medya ve Habercilik Derneği(DİJİMED) Başkanı Ersin İbil, Cumhurbaşkanlığı tarafından dijitale verilen önemin son derece yerinde olduğunu belirterek, oluşan kayıt dışı ekonomi sorununun ise bir an önce çözüme ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

DİJİMED Başkanı Ersin İbil’in açıklamaları şu şekilde;

“Dijital Hayatın Her Alanında”

Gerek ülkemizde gerekse dünyada toplumsal olaylar sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme gelmeye başladı. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bu çağda tabi ki de bilgi kirliliği had safhada oluyor. Türkiye, bunun olumsuz tarafıyla 2013 yılında Gezi Parkı hadisesiyle karşı karşıya kaldı. Ancak dijitalin olumlu tarafını ise 2016 yılında ki 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde yaşadık. Cumhurbaşkanımız görüntülü konuşma yoluyla bağlandığı bir televizyon kanalından kitlelere seslendi. Vatandaşlar sosyal medyadan olayı gündeme taşıdı ve darbe önlendi. Daha önemlisi dünyaya bir demokrasi dersi verdiğimizi yine sosyal medyadan duyurmuş olduk.

Bunun yanı sıra artık ülkelerin ekonomisi de dijital medya üzerinden şekillenmeye başladı. İnsanlar artık alışverişlerini internetten yapıyor. Veya büyük şirketler yurt dışından ürün getirmek için dijital mecraları kullanıyor. Para alışverişleri yine internet üzerinden yapılıyor. Kısacası dijital medya hayatımızın her alanında var. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığının tüm bunları dikkate alarak Dijital Dönüşüm Ofisi kurması kararını sonuna kadar destekliyoruz.

“Milyonlarca Lira Alıyorlar Ama..”

TBMM’den geçerek kanunlaşan Dijital Hizmet Vergisi de internet üzerinde oluşan ekonomiyi kayıt altına almak için önemli bir adım. Ancak burada bir eksik var. Ünlü isimler ya da sosyal mecralar aracılığı ile ünlenen fenomenlerin yine bu mecraları kullanarak yaptıkları viral reklamlar ve kazandıkları büyük meblağların resmi bir karşılığı bulunmuyor. Yani bir sosyal medya kullanıcısı yaptığı bir paylaşım için milyonlarca lira alıyor; ancak bu ticaretin ülke ekonomisine herhangi bir katkısı bulunmuyor. Bu ülke için bir soygun demek. İlgili kanuna eklenecek bir maddeyle bunun önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.

Aynı durum internet haberciliğinde de geçerli. Bir web adresi ismi satın alarak internet haber portalı kuran her vatandaş siteyi güncellemesi halinde gazeteci sayılabiliyor. Resmi bir karşılığı olmamasına rağmen devlet kurumları ve özel sektör tarafından dikkate alınıyor. Bu konuyla ilgili de Basın İlan Kurumu’nun bir çalışma yaptığı duyumunu aldık. İnşallah bu çalışmalar bir an önce tamamlanır ve dijitalde dönen kayıt dışı ekonomi ülke ekonomisine kazandırılır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...
Su kesintilerinin önüne geçilecek
Su kesintilerinin önüne geçilecek