Sakarya Demek Ticaret Demektir!

Sakarya Demek Ticaret Demektir!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ Kent Ekonomi Dergimize özel açıklamalarda bulundu. SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un açıklamaları şu şekilde;

24 Aralık 2019 - 13:52 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 14:29

Üçlemede Dengeyi Bozmadan Büyümeliyiz

Ülkemiz 2019 yılında ekonomik olarak bir darboğazdan geçse de son çeyrekteki gelişmeler olumlu yönde bir ivme kazandırdı. Türkiye’nin yeni metropollerinden biri olması öngörülen Sakarya’nın gelişme sürecinde, sanayi-tarım-turizm üçlemesindeki dengeyi bozmadan büyümek, kalkınmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

İhtisaslaşan sektörlerde kümelenen, özellikle makine imalatı, otomotiv, raylı sistemler,  savunma sanayi, dış mekan süs bitkiciliği, kanatlı hayvancılık,  başta olmak üzere tüm sektörlerde yatırımcılarına kolaylık sağlayan, kalifiye istihdamı ve teşvik alımı yüksek bir Sakarya için çalışıyoruz.

En Çok İhracat Yapan 7. İliz… Hedef 5.’lik!

Sakarya hem sınai hem de zirai anlamda üreten ve ürettiğini de yurt dışına satan bir şehir. Sakarya, 2018 yılında gerçekleştirdiği 5,6 milyar$ ihracatla, tüm iller arasındaki 7’nci sıradaki yerini korudu. 3,2 milyar $ ithalat ile Sakarya’da ihracatın ithalatı karşılama oranı %175. Dış ticaret hacmi yüksek iller arasında ihracatın ithalatı karşılama oranı bakımından 1. sıradayız. Türkiye'nin otomotiv ihracatında lokomotif şehirleri arasında yer alan Sakarya, 2019 yılının ilk yarısında 156 ülkeye yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat yaptı.  2023 hedefimiz 1000 ihracatçı sayısı ve Türkiye’de en çok ihracat yapan iller sıralamasında 5. sıraya yükselmek.

Karasu Limanı Yurtdışına Açılan Kapı

OSB’ler özellikle üretime, ihracata ve istihdama sağladıkları katkılar nedeniyle bizim için önem arz ediyor bu noktada, mevcut 8 OSB’mizin sayısını 11’e çıkarmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca, Karasu limanımız ilimizin yurtdışına açılan kapısı. Hali hazırda faaliyetlerine başlamış olan limanımızda Ro-Ro seferlerinin de başlamış olması bizim için sevindirici bir gelişme. Ukrayna’da Odessa’nın hemen yanında bulunan Chornomorsk limanı ile Karasu ilçemiz arasında haftada 3 gidiş 3 dönüş olmak üzere 6 sefer yapılıyor. Yakın zamanda hem sefer sayısında hem de destinasyon sayısında artış olacak.

İhracat Seferberliği

Ülkemizin ihracata dayalı kalkınma hamlesini gerçekleştirebilmesi adına hazırlanan 2023 İhracat Stratejisi ve Eylem Planında; ihracatçı sayısının ve ihracat kapasitesinin artırılması stratejik hedef olarak belirlendi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak ihracatçı üye sayımızı ve ihracat kapasitemizi artırmak amacıyla ilimizde kurumlar ile işbirliği içinde bir ihracat seferberliği başlattık. Toplumsal refahı düşürmeden, cari açığı kalıcı olarak kapatmanın yolu ihracatı arttırmaktan geçiyor. Üyelerimizdeki değişim ve gelişim talebine karşılık olarak, Odamız, ihracat yapma isteğinde olan firmalara veya hali hazırda ihracat yapan ancak ihracat payını artırmak isteyen firmalara destek olmak için çeşitli projeler uygulamaktadır.

Ticareti Geliştirme Merkezi Kuruluyor

Firmaların ihtiyacını analiz ediyor, eğitimler ve mentorluk mekanizmaları ile destekliyor, firmalarımızın ürünlerine özel hedef pazar ülkelerini buluyor ve ihracat operasyonları için uzman personel ve hedef ülkeden gelen o ülkenin dilini kültürünü bilen stajyer desteği sağlıyoruz.

Tüm bunları gerçekleştirdiğimiz projelerimiz:

*İhracat Pazar Araştırması Projesi – Doğru hedef pazar

*Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi – Yerli uluslararası ticaret uzmanı

*Üniversiteden Pazar Elçiliğine Projesi – Yabancı üniversite stajyeri

*İhracat Akademisi – Firmalarımız için dış ticaret uzmanlığı eğitimi

Geldiğimiz noktada yukarıda saydığımız projelerimizi bir çatı altında toplayarak ihracat konusunda istekli olan firmalarımıza A’dan Z’ye destek alabilecekleri Sakarya Uluslararası Ticareti Geliştirme Merkezi’ni kurmak için çalışmalarımıza başladık.

Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi ile ortak geliştirdiğimiz projemiz kapsamında kuracağımız merkez Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya hak kazandı. 2 yıl içinde tamamlamayı planladığımız projemiz, hem kurumumuzun kurumsal kapasitesini arttıracak hem de firmalarımızın ihracat yapabilmelerine ciddi anlamda destek olacaktır.

Sakarya Yatırımcıların Gözdesi Haline Geldi

Biz otomotiv ve metal sanayisinde kültürü olan bir şehiriz. Bu doğrultuda bulunduğu konum ve sahip olduğu avantajlar değerlendirildiğinde Sakarya yatırımcıların gözdesi bir bölge haline geldi. Yatırımlar aynı zamanda nitelikli istihdamı da beraberinde getirecektir. İstihdam da bu oranda artacaktır.

Biz SATSO olarak bu ihtiyacı öngörerek istihdamın kalifiye bir şekilde sağlanmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Özellikle otomotiv konusunda tematik lise olarak belirlenen Sakarya motorlu taşıtlar meslek lisesi bunun güzel bir örneği. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız çalışmalar neticesinde sektörlerin ihtiyacına yönelik meslek lisesi bölümlerinin açılması burada eğitim alan öğrencilerin sektörü yakından tanıyabilmelerine yönelik staj programları düzenlenmesi ve ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

Bu bağlamda Ferizli'de 530 hektarlık alana kurulacak ve 2022 yılında üretime başlaması hedeflenen Ferizli Metal ve Otomotiv İhtisas OSB, tamamı faaliyete geçtiğinde 20 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım bedeliyle Doğu Marmara'nın en büyük ihtisas OSB'si unvanına sahip olacak alanın, Karasu Limanı'na 30, Kuzey Marmara Otoyolu'na 20, Anadolu Otoyolu'na 32 ve demir yoluna 3 kilometre mesafede oluşu sanayicileri ciddi lojistik avantaj sağlayarak yatırımcıları İlimize çekecek önemli bir alan olacak. OSB, faaliyete geçtiğinde yıllık 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Tarımda En Üst Sıralardayız

Zirai anlamda hatırı sayılır üretime sahip olan Sakarya; Türkiye fındık üretiminin %15’i ve verim ortalamasında Türkiye 1.si, dış mekan süs bitkiciliğinde %35’lik alan ile ilk sırada, Türkiye ayva üretiminin %58’i ile 1. sırada, etlik piliç üretiminin %15’i ile Türkiye 2.si, mısır üretiminde %5 ile 6. sırada yer alıyor.

Sakarya’da iç ve dış mekân süs bitkiciliğinde üretim irili ufaklı 500’ün üzerinde işletme tarafından 15 bin dekarlık bir alanda yapılmaktadır. Ayrıca sektörün yurtdışına açılabilmesini hızlandırmak ve sektördeki firmaların kurumsal kapasitelerini arttırmak adına yapılacak bir ar-ge projesi için çalışmalara başladık. Son derece önemli bir sektör haline gelen süs bitkiciliğinin tanıtılması, pazar payının ve ihracat imkânlarının gittikçe artması noktasında Büyükşehir Belediyemiz işbirliği ile Süs Bitkiciliği Festivali düzenliyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivalde 200’den fazla firma yer aldı. 25 bin civarında ziyaretçi katıldı.

Ayrıca yine Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya 2. OSB ortaklığı ile Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıl faaliyete geçmesini planladığımız projemiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmekte. Yaklaşık 6 milyon TL bütçeli projemizin 4 milyon TL’si Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilecek.

Sakarya Ticareti Benimsemiş Bir İl

Sakarya, ticaret demektir; bölgenin zirai ve ticari yapısına göre yerleşimini şekillendiren bir şehirdir.  Sakarya ilinin ticaret performansı, hem Kocaeli, Bolu, Düzce ve Yalova illerinin yer aldığı TR42 bölgesi, hem Bursa ve Eskişehir gibi gelişmiş illerin yer aldığı Doğu Marmara bölgesi, hem de Türkiye’nin geneli ile kıyaslandığında oldukça yüksek.

Sakarya, coğrafyanın kendisine sağladığı olağanüstü imkanlara sahip bir il. Doğu Marmara’nın Anadolu’ya açılan ana ulaşım aksı üzerinde. Mevcut ve yapılması planlanan kara ve demir yollarının geçiş noktasında bulunmakta. Çok önemli bir ulaşım ağının ortasında yer alan Sakarya, bu yüzden bir cazibe merkezi.

Tarihinden bu yana ekonominin önemli bir merkezi olan ilimiz bugün baktığımızda da aynı cazibesini korumaya devam ediyor. Sakarya ticaretinin yanında aynı zamanda sanayisi, tarımı ve turizmiyle de çok değerli. Ekonomideki atılımlarıyla dikkati çekerken; tecrübeli ve nitelikli istihdamı, nüfus için hazırlığı ve özellikle lojistikteki ayrıcalıklı özelliğiyle en avantajlı il konumunda bulunuyor.

Şifremiz54 Bize Yol Göstermeli

Şehrimizin ticaret ve sanayi hacminin geleceğini çok iyi görüyorum. Ticaretimizin canlanması ve gelişmesi adına da güçlü ve sürdürülebilir projelerle ilerliyoruz. Sakarya olarak kendi potansiyelinin farkında, ne istediğini bilen, hedefleri olan, hızla gelişen, yatırımların hızla arttığı bir iliz. Kendimize yeterken etrafımıza taşan özel bir bölgeyiz. Güçlü Sakarya’yı geleceğe hazırlarken “#şifremiz54” bize yol göstermeli. Şifremiz54 projesi kapsamında alışverişini kendi şehrinden yap hareketini başlattık ve bu doğrultuda Ticareti Geliştirme Komisyonumuz aracılığı ile aktif çalışmalar yürütüyoruz.

Kent olarak çözülmesi gereken sorunlarımız var elbette. Bu farkındalığı, güçlü bir birliktelikle sinerjiye çevirmenin gayretindeyiz. Tek sevdamız ve ortak yaşam alanımız olan Sakarya’nın çok daha yaşanabilir bir şehir olması arzumuz. Söz konusu çalışmalarımızda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğini önemsiyoruz. Birlikte çalışmanın verdiği gücü üyelerimize ve şehrimize hissettiren bir odayız. Çok kültürlülüğünü fırsata çevirmiş bir bölgenin mensupları olarak, Sakarya’nın hem sanayide, hem ticarette, turizm ve tarımda markalaşabileceğine inanıyor bu anlayışla Sakarya ortak paydasında hizmet ediyoruz. Tek önceliğimiz Sakarya’mızı geliştirmek. Bunun için her platformda Şifremiz54 diyoruz. Rekabet edebilirlik seviyesini üst sıralarda tutabilmek için markalaşma ve inovasyona öncelik vermeliyiz. Tüketim toplumu olarak devam edemeyiz. Üretmenin gücüne inanıyorum, ürettikçe büyüyüp gelişeceğiz.

Tabelalar Düzenlenmeli

Şehrimizdeki yabancı dilde düzenlenen (İngilizce, Arapça v.b.) tabelalar konusunda bir düzenleme yapılmalı. Her şeyden önce yapmamız gereken şey milli patenli ürünler üretmek, ülkemiz geleceği de buradadır diye düşünüyorum. Sakarya hem yerel değerleri ile hem de sanayi ve ticari üretimi ile markalaşan ve işaret edilen bir kent olmaya başladı. Bu doğrultuda diğer odalarımızı ve şehirlerimizi de ziyaret ederek örnek modelleri inceliyoruz.

Sakarya'nın Stratejik Planını Hazırlıyoruz

Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi işbirliği ile Sakarya ilinin Stratejik Planını hazırlıyoruz. Başlangıç olarak Sakarya’nın önümüzdeki 20 yılını planladığımız bu çalışma revize edilerek Sakarya’nın 50 yıllık vizyonunu belirlememize yardımcı olacaktır. Bir bakıma ilimizin anayasasını oluşturma çalışması içindeyiz. Bu sayede şehrin potansiyeli daha iyi ortaya koyulmuş, bu potansiyele yönelik eylem planları ve sorumluları belirlenmiş takip edilebilir bir yöntem ile ilimizin her konuda gelişmişliğini arttırmayı hedefliyoruz.

2 Saat Mesafede 25 Milyon Nüfusa Hitap Ediyoruz

Bu noktada teorinin doğru eylem planlarıyla uygulamaya geçilmesi ve sistematik bir şekilde takip edilebilmesi ile şehrimizin gerçek potansiyelini ve cazibesini daha planlı ve etkin bir şekilde ortaya çıkarmak mümkün olacaktır. Sakarya, hem sınai hem de zirai anlamda üreten ciddi doğal güzelliklere sahip. Ayrıca 2 saat mesafede 25 milyon nüfusa hitap edebilen bir il bu avantajlarımızın farkında olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...
Su kesintilerinin önüne geçilecek
Su kesintilerinin önüne geçilecek