AR-GE VE İNAVASYON ÜSSÜ TEKNOPARKLARIN GELECEK VİZYONU

AR-GE VE İNAVASYON ÜSSÜ TEKNOPARKLARIN GELECEK VİZYONU

24 Aralık 2019 - 11:39 - Güncelleme: 24 Aralık 2019 - 12:52

Teknoparkların Amacı

Uluslararası rekabet katma değeri yüksek, yenilikçi ve ileri teknoloji ürünlerin üretilmesi Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması ile mümkündür. Kuruluşları ABD’de 1950’lere, Avrupa’da 1970’lere dayanan ülkemizde ise temelleri geçte olsa 1990’larda atılan teknoparklar ileri teknoloji üreten, yüksek katma değer sağlayan ve dolayısıyla uluslararası rekabet gücü yüksek firmaların kurulması ve sürdürülebilirliğinin desteklenmesi amacıyla kurulmuşlardır.

Günümüzde teknoparkların yukarıda belirlenen makro hedefe ulaşması için birincil görevi üniversitelerdeki akademik birikim ve Ar-Ge sonuçlarını sanayiye aktarmaktır. Bunun içindir ki ileri teknoloji üretmek isteyen girişimcileri ve firmaları içinde barındıran teknoparkların üniversitelerin olanaklarından daha iyi yararlanabilmek amacıyla üniversitelerin öncülüğünde ve üniversitelerin içinde veya yakınında kurulmuşlardır.

Teknoparkların Avantajları

Günümüzde ileri teknoloji üretimi için gerekli olan Ar-Ge faaliyetleri yüksek maliyet ve risk taşımaktadır. Devletin teknopark firmalarına sağladığı teşvikler ve teknoparkların ekosistemi Ar-Ge’nin maliyet ve risklerini belli ölçüde azalttığından firmalar Ar-Ge faaliyetlerini teknoparklarda sürdürmeyi tercih etmektedirler.

Teknoparklarda Ar-Ge faaliyetinde bulunan firmaların bölgedeki faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları kurumlar vergisinden, Ar-Ge faaliyetinde kullanılan teçhizatı katma değer vergisinden (ithal ediliyorsa gümrük vergisinden),  bölgede çalışan Ar-Ge personelinin bu görevleri ile ilgili ücretlerini gelir vergisinden istisna tutulmaktadır.

Teknoparklar daha çok sağladığı vergisel avantajlarla ön plana çıksa da asıl fonksiyonu üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılması, girişimcilere fon sağlamada ve dış pazarlara açılmada yol gösterici olması ve benzer sektördeki firmaları bir araya getirerek sinerji oluşturmasıdır. Teknopark içinde faaliyet gösteren girişimciler yönetici şirketin yönlendirmesi ve akademisyen eşleştirmesiyle devlet ve AB desteklerine daha hızlı ve kolay ulaşabilmektedir.

Sakarya Teknokent

Sakarya’mızın bir değeri olan ve 2010 yılında faaliyete geçen Sakarya Teknokent bugün itibarıyla 5.700 m2 kapalı alan içerisinde barındırdığı 88 Ar-Ge firması ve yaklaşık 450 çalışanı ile büyük bir ailedir. Sakarya Teknokent’in birinci görevi Sakarya’mızdaki Üniversitelerimizin akademik birikim ve Ar-Ge sonuçlarını Sakarya ve bölge sanayisine aktarmaktır. Sakarya sanayisinde alınacak her mesafenin küresel rekabette Türkiye’yi üst basamaklara taşıyacağının ve ülkemizi ileriye taşıyacak anahtarın; Teknoloji, Ar-Ge, tasarım ve inovasyon olduğunun bilincindeyiz.

 

Sakarya Teknokent Doğu Marmara bölgesinin AR-GE, tasarım ve inovasyon üssüdür. Geliştirilen çıktı ve sonuç odaklı yeni yönetim modelinin sonuçlarını almaya başlamıştır. Sakarya Teknokent’in desteğiyle 2018-2019 yıllarında 160’tan fazla TÜBİTAK, KOSGEB, MARKA ve firma öz kaynaklı AR-GE projesinin gerçekleşmesi sağlamıştır ki bu projelerin değeri yaklaşık 80 milyon TL’dir. Sakarya Teknokent firmalarının ulaştığı ihracat rakamları 2018 yılında 4,6 milyon dolar iken 2019 yılında 5,5 milyon dolara ulaşması beklenmektedir. Sakarya Teknokent ve ADAPTTO’nun hizmet bölgesi her geçen gün büyümekte, destek hizmetlerimiz artmaktadır. Bu kapsamda sadece Sakarya ilinde bulunan sanayicilere değil Eskişehir, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Gebze’ye kadar taranan tüm bölgede Ar-Ge çalışmalarına akademisyenlerimiz eşliğinde destek verilmektedir. Yürütmüş olduğumuz başarılı faaliyetler çerçevesinde tekrar yükselişe geçen Sakarya Teknokent 1 basamak yükselerek, 84 Teknopark arasından 14. sırada ve Doğu Marmara bölgesinde zirvede yerini almıştır. Bu başarılı faaliyetlerimizi en verimli şekilde Teknokentimizin, Sakarya’mızın ve bölgenin değerli Ar-Ge firmaları ile artarak devam ettireceğiz. Sakarya Teknokent adına başta bize verdiği desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’a, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN’a, SAÜ Teknokent A.Ş ortaklarına ve Teknokent ailesine teşekkür ederiz.

 

Sakarya Teknokentin Örnek Eylem Planı

Günümüzde yeni fikirlere ve girişimlere öncülük yapan ve ekosistem oluşturan teknoparklar da bazı sorunlarla karşılaşmakta ve önümüzdeki süreçte iyi yönetilmediklerinde bu sorunların derinleşme ihtimali artmaktadır. Sakarya Teknokent olarak uygulamaya aldığımız yeni eylem planları ile sorunlar ortaya çıkmadan çözüm üretmekte ve bu konuda örnek oluşturmaktayız.

1.Teknokentlerin temelinde Üniversite-Kamu-Sanayi arasında bilgi birikimi paylaşımı ve işbirliği koordinasyonunu sağlamak yatmakla beraber alınması gereken daha çok yol vardır.

- Sakarya Teknokent olarak birinci aşamada Üniversite ve sanayinin beşeri (akademisyen, projeler vs) ve makina teçhizat envanteri çıkarılması ve eksiklerin tespit edilmesi çalışmasına başlanmış olup ikinci aşamada ise eldeki imkânlarla ve kapasiteyle Üniversite-Kamu-Sanayinin ortak yapabileceği projeler üzerine yoğunlaşılmıştır.

 

-Sakaya Teknokent koordinatörlüğünde bölgemizdeki birçoğunun kuruluşlarına destek verdiğimiz 31 adet Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin belli periyodlarla toplanarak bilgi paylaşımı yapmakta ve iş birliği imkânlarını görüşmektedirler. İkinci aşama olarak Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin dijital ortamda daha aktif ve hızlı bilgi paylaşımında bulunmaları için teknopark moderatörlüğünde ARGEPORTAL oluşturulmuştur.

-Teknokent firmalarımız arasındaki bilgi paylaşımının ve işbirliğin sağlanması için aynı alanda faaliyet gösteren firmalar arasında haftalık TECRÜBE PAYLAŞIMI toplantıları başlatılmıştır. Ayrıca firmalarımızın dijital ortamda da bilgi paylaşımı için teknopark moderatörlüğünde TEKNOPORTAL oluşturulmuştur.

2.Firmalarımızın ve Girişimcilerimizin Ar-Ge ile Proje kapasitelerinin artırılması önceliklerimizdendir.

Sakarya Teknokent olarak,

-Sakarya ve çevre bölgelerde Ar-Ge ve proje yapan veya yapabilecek kapasiteye sahip firmaların sistematik olarak taranmakta ve bilgilendirilmektedir.

-Firmalarımız ve Girişimcilerimiz Ar-Ge Projesi yapmaya ve Ar-Ge Merkezi olmaya yönlendirmekte ve destek amacıyla firmaya konuya ilişkin Akademisyen ziyaretleri ve eşleştirmeleri yapılmaktadır.

-Ar-Ge ile Tasarım Merkezlerine ve TGB Firmalarına Ar-Ge sürdürülebilirliği ve Ar-Ge teşvik mekanizması ile ilgili bilgilendirme, seminerler ve Proje Yazım Desteği Sakarya Teknokent-ADAPTTO birimi tarafından verilmektedir.

3.Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması girişimci sayısındaki artışa bağlıdır. Ülkemizde girişimcilik ruhu eksiktir. Gençlerimizin girişimci potansiyellerini ortaya çıkarmak için Teknokentlere önemli görevler düşmektedir.

Sakarya Teknokent olarak,

-Bölgemizde bir marka olan Sakarya Teknokent 130 genç girişimci topluluğun projeleriyle katıldığı ve üçüncüsü yapılan 2020 G-FAST hızlandırılmış girişimcilik etkinliğiyle gençlere girişimcilik ruhunu aşılamayı hedeflemektedir.

-2018 ve 2019 G-FAST etkinliğine katılan gençlerimizin projelerinin 3 tanesi kamu ve özel yatırımcılar tarafından desteklenmiştir.

-2019 yılı G-FAST Final etkinliğinde “BLOCK Sistemli İntraket” projesiyle birinci olan Seda Yıldız, İrem Eroğlu ve Eyad Elmansour girişimci ekibimiz TÜBİTAK “Sağlık” dalında ikincilik ödülünü kazanmıştır.

4.Teknokentlerin birçoğu idari ve mali açıdan sürdürülebilir bir yapıya sahip olamama riski ile karşı karşıyadır. Kurumsal hafızanın oluşturulamaması idari zafiyete yol açarken, mali disiplinin sağlanamaması sermaye artırımları ile aşılmaya çalışılmakta bu ise Teknokent ortakları ile yönetim arasında sorunlar oluşmasına neden olmaktadır.

Sakarya Teknokent olarak,

-Kurumsal hafızanın oluşturulması için Teknokent imkânlarımızla hazırlanan İŞ TAKİP PORTALI hizmete sokulmuş ve bütün faaliyetler dijital olarak kayıt altına alınmıştır. Kurum hafızası oluşturulduğundan bireylere bağımlılık azaltılmıştır.

-Sakarya Teknokent olarak “Biz Bir Büyük Aileyiz” sloganı ile gerçekleştirilen sosyal faaliyetler ile kurum içinde dikey yerine yatay bir yapı benimsenerek kurum aidiyeti ve dolayısıyla verimlilik artmıştır.

-Sakarya Teknokent’in yatırım yapabilmesi ve daha iyi hizmet sunabilmesi güçlü bir finansal yapıya sahip olması ile mümkündür. “Güçlü Finansal Yapı Güçlü Sakarya Teknokent” sloganıyla sonuç odaklı ve gelir modeli olan projeler hayata geçirilmiştir. Bugün itibarıyla Sakarya Teknokent güçlü mali yapısıyla büyük projelere imza atacak konuma gelmiştir.

Doğu Marmara’nın Teknoloji üssü olan Sakarya Teknokent’in bu başarıları bütün Sakarya’nın ve Sakaryalı Sanayici ve Girişimcilerinin başarısıdır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...
Su kesintilerinin önüne geçilecek
Su kesintilerinin önüne geçilecek