Sarı’dan Konya Ticaret Borsa’sına Ziyaret

Sarı'dan Konya Ticaret Borsa'sına Ziyaret

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

07 Ağustos 2018 - 15:11

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nizamettin Sarı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali Fuat Alaylı, Yönetim Kurulu Üyeleri Serkan Kayınova, Nihat Yılmaz, Vedat Arslan, Tescil Müdürü Murat Erkul ve Özel Kalem Semih Kınalı’nın katılım sağladığı ziyarette Elektronik Satış Salonu, Numune Analiz ve Gıda Analiz Laboratuvarı, Aslidaş Lisanslı Depoculuk tesisleri ile Borsa Konya Elektronik Platformu hakkında bilgiler alınarak incelemelerde bulunuldu.

 

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkan Yardımcısı ve STB Başkanı Adem Sarı; Çağın gerektirdiği borsacılık hizmetlerini Sakarya’da etkin olarak hayata geçirmek için kendilerine bir yol haritası hazırladıklarını ifade ederek, “elektronik satış salonu, lisanslı depoculuk, platform borsacılığı gibi yapıları oluşturmak ve hayvan pazarını geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.

 

Adem Sarı; “Ekonomide küresel ölçekte yaşanan daralmalar ve bunun etkileri bizlere de yansıyor. Dolayısıyla yaptığımız işi sürekli geliştirmemiz ve hep bir adım daha ileri taşımamız gerekiyor. Üreticimiz ürettiği ürünlerin depolanması konusunda sıkıntı yaşamakta ve lisanslı depoculuğun eksikliğini bölgemizde hissetmekteyiz, Dünya tarımsal ürün pazarlamasında büyük öneme sahip olan Lisanslı Depoculuk, bugün dünyanın birçok tarım ülkesinde başarıyla uygulanmakta. Bu nedenle ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan lisanslı depoculuğu İlimizde faaliyete geçirebilmek için gerekli fizibilite çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız”  diye konuştu.

 

Sarı; “Bu amaçla Konya Ticaret Borsası’na yapmış olduğumuz ziyaret ile bu alanlardaki bilgi, alt yapı ve tecrübelerin paylaşımı benchmarking (kıyaslama) çalışmaları yapmış oluyoruz. Her iki borsanın bu amaçla en yüksek düzeyde işbirliği yapacak olmasından dolayı KTB Başkanı ve TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı Hüseyin Çevik’e teşekkür ederim” dedi.

 

Borsacılığın bir dönüşüm içerinde olduğunu belirten KTB Başkanı Hüseyin Çevik, ticarette sınırların kalktığı günümüzde, ‘ürettiğiniz değil sattığınız mal sizindir’ diyerek, bu açıdan organize piyasalar olan borsalarımızın da küreselleşmesinin kaçınılmaz bir sonuç olarak karşılarına çıktığını söyledi.

 

Heyetin ziyareti, Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu, ASLİDAŞ Lisanslı Depolar, Laboratuvar ve Borsa Konya Merkezi ziyareti ve plaket sunumları ardından son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...