Kobi Destek Kredisi Hayata Geçirildi

Kobi Destek Kredisi Hayata Geçirildi

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı’nın TOBB ‘Başkanına sunduğu Kobi Destek Kredisi önerisi hayata geçirildi.

03 Eylül 2018 - 15:28

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla kullanıma sunulacak olan Nefes Kredisi kampanyasının KOBİ Destek Kredisi adıyla tekrar başlatılmasına karar verildiğini belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı yaptığı açıklamada; İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda ülke ekonomisinde önemli yer tutan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBI) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere daha önce 2016 yılında 5 milyar TL, 2018'in başında 7,5 milyar TL düşük faizli kredi imkanı oda ve borsalarımızın güçlü destekleriyle üyelerimize sunulmuştur.

Oda ve borsalardan gelen talep ve mevcut ekonomik şartlar göz önüne alınarak Nefes Kredisi projesinin KOBİ Destek Kredisi adıyla tekrar başlatılmasına karar verilmiştir. Bu çerçevede KOBİ Destek (Nefes) Kredisi lansmanı 31 Ağustos 2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve banka genel müdürlerinin katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirilmiştir.

Kullandırılacak kredi 6 ay anapara ödemesiz 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olmak üzere, firma başı kredi azami tutarı 200.000 TL olacaktır. Üyelerin kullanacağı kredinin faiz oranı aylık %1,85 olarak belirlenmiştir. KOBİ Destek (Nefes) Kredisi 8 bankadan kullandırılacak olup, bu bankalar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası olarak belirlenmiştir.

Çok önemli bir dönemde reel sektör ve finans sektörü el ele verip KOBİ Destek Kredisi'ni yeniden başlatmak güç birliği yaratmamız açısından önemli bir projedir. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ile yaptığımız görüşmelerde 2018 yılı içinde ikinci bir Nefes Kredisi kampanyası düzenlenmesi ,düzenlenen kampanyanın üyelerimizin menfaatine ekonomik anlamda olumlu yansımaları olacağı önerisinde bulunmuştum. Sağolsun başkanımız bildirimimizi dikkate alarak bakanlığımızla görüşmelerde bulundu ve kobilere cansuyu olacak projenin hayata geçmesini sağladılar. Bizlerde STB olarak finansal kaynaklarımızı üyelerimiz kullanımına sunarak, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada tüm imkanlarımızla üyemizin yanında olmaya devam edeceğiz. Üyelerimizin nefes alması için verilen Kobi Destek (Nefes ) Kredisi’nin üyelerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...