SOSYAL GÜVENLİK

SOSYAL GÜVENLİK

Pamukova Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Celalettin Ateş, Kent Ekonomi Dergisi için insanların yaşamı boyunca en önemli unsur olan 'Sosyal Güvenlik' i anlattı. Ateş; "İnsanların hayatları boyunca yaşam kalitelerini etkileyen en önemli unsur, Sosyal Güvence'dir" dedi.

29 Temmuz 2018 - 09:04

İnsanların hayatları boyunca yaşam kalitelerini etkileyen en önemli unsurlardan birisi de sosyal güvencedir. Sosyal Güvenlik demek, kişilerin gelirlerine bakılmaksızın toplum refahını ve huzurunu bozan sosyal tehlikelerin verdiği hasarlardan, insan hakkı ve temelde de devlet görevi olarak primli veya primsiz sistemlerin kullanılması, insanların sosyal tehlikelerin zararlarından kurtarılma güvencesi demektir. Sosyal Güvenlik Sistemi; İnsanın iradesi dışında meydana gelen geliri ve sağlığına zarar verebilecek tehlikeler ve risklere  karşı kişileri güvence altına alan bir sistem olup, anayasal bir haktır.

 

Çalışma hayatı türlü risklerle doludur!

Mesleki Riskler; İş kazaları ve meslek hastalıkları gibi yapılan iş veya meslekle doğrudan ilgili olan olaylardır.

Fizyolojik Riskler; Mesleki riskler dışında kalan, insanın kendi bünyesinde meydana gelen hastalık, analık, sakatlık, yaşlılık ve ölüm gibi olaylardır.

Sosyo-Ekonomik Riskler; İşsizlik, evlenme, çocuk sahibi olma gibi toplum ve aile yaşamında meydana gelen olaylar, Sosyal Güvenliğe konu olan risklerdir.

            Toplumda bireyleri dış risklere karşı tedbirler alarak bazılarından korunabilir. Fakat bu risklerden bazıları ile  (İş kazası, meslek hastalığı, hastalık vb...) insanlar hayatının her aşamasında ansızın karşılaşabilir. Bunlar da öngörülemeyen durumlar olduğundan sosyal ve mali dengemizi bozan unsurlardır. Kendinizi ve ailenizi hayatın çeşitli risklerine karşı korursunuz. Çalışma hayatı türlü risklerle doludur. Çalışırken iş kazası geçirebilirsiniz. Meslek hastalığına tutulabilirsiniz. Siz ve aileniz hastalanabilir. Kadın iseniz siz,  veya erkek iseniz eşinizin hamileliği de sizin giderlerinizi arttıran risklerdir. Yine işsiz kalabilirsiniz. Yine yaşlanınca çalışamaz duruma düşebilirsiniz. Malûl kalabilirsiniz. Ölümünüz halinde eşiniz ve çocuklarınız geçimlerini sağlayamayabilir. İşte sosyal sigorta sizi ve ailenizi tüm bu zor durumlara karşı koruyan ve sizi bu gibi zor durumlarda destekleyen etkin, hızlı, kaliteli ve sürdürebilir sosyal güvenlik  sistemler  bütünüdür.

 

Dünün hantal, eşitsizlik oluşturan, etkinliği sınırlı ve çoğu kişiyi memnun etmeyen sigorta ve sağlık sistemi, bugün yerini, insana değer veren ve 7/24 kesintisiz hizmet sunan bir yapıya bıraktı. Türkiye’nin birçok alanda olduğu gibi Sosyal Güvenlik alanında da gelişen ülke değil gelişmiş bir ülke seviyesine çıktığını düşünüyorum. Kurumumuzun misyonu, vizyonu, stratejik amaç ve hedefleri çerçevesinde vatandaşlarımıza sunduğumuz kamu hizmetlerini hızlı, kaliteli, basitleştirilmiş ve düşük maliyetli bir şekilde yerine getirmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Sigortalılarımızın, emeklilerimizin ve bunların hak sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak adına gereken hassasiyeti gösteriyoruz.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, bir yandan;  sigortalı sayısının arttırılması, kayıtdışı istihdamının azaltılması, tahakkuk – tahsilat dengesinin sağlanması gibi performans hedeflerimizi gerçekleştirmek için çaba gösterirken diğer yandan da vatandaşlarımıza en yakın birimler aracılığıyla yerinde zamanında ve güler yüzlü hizmet vermeyi kendimize ilke edindik. Her günümüzü,bulunduğumuz yer nüfusunun tamamına hizmet veren bir Kurum olduğumuzun bilincinde, hizmetlerimizi daha iyi nasıl sunabiliriz sorusuna cevap arayarak geçiriyoruz.Bizler elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda, daha çok insan evine gülümseyerek gidecek, daha çok insanın sosyal güvenceli hayatı olacak,  ve aslında en önemlisi; çocuklarımız geleceğe daha umutla bakacaktır. Bu sayede de Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizin geleceğine umut olmaya devam edecektir.

Sigortalı,  Kısa ve/veya uzun vadeli sigorta kolları bakımından adına prim ödemesi  yapılan veya kendi adına prim ödemesi  yapan kişiyi ifade eder.

Kayıt dışılık ise;  öncelikle çalışanların güvenli bir ücret ve sosyal haklardan yeterli seviyede faydalanamamasına sebep olmaktadır. Bu yönüyle diyebiliriz ki tüm dünyada sosyal güvenlik sistemlerini tehdit eden en büyük tehlike, kayıt dışı istihdamdır. Sosyal Güvenlik reformunun hayata geçmesiyle birlikte cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı anlayış, temel yaklaşımımız haline gelmiştir. Bu nedenle önceliğimiz, cezalandırıcı denetim anlayışından ziyade,  proaktif ve önleyici rehberlik hizmetidir.

Kurumumuzun hizmet kalitesindeki artış ve hizmetlere erişimin kolaylaşması, kayıtlı çalışmayı daha kolay hale getirmiştir. Çalışanlar mutlaka SGK’nın elektronik sistemlerini kullanarak sigorta primlerinin yatırılıp yatırılmadığını, gerçek ücretleri üzerinden bildirilip bildirilmediğini kontrol edebilmektedirler. Sağlıklı ve güvenli davranış bilinci oluşturmak için anaokulundan üniversiteye, evden okula ve işyerine kadar hayatın bütün alanlarını kapsayacak şekilde vatandaşların sosyal güvenlik bilinç  düzeylerinin arttırılması gerekmektedir. Bu yönüyle Sigortalıların eskiye göre daha bilinçli olduğunu görüyoruz.  Ülkemizde ve dünyada toplumların karşı karşıya kaldığı en önemli ekonomik ve toplumsal sorunlardan bir tanesi de kayıt dışı istihdamdır. Sosyal Güvenlik reformu ile birlikte kayıtdışılıkla mücadele konusunda kapsamlı düzenlemeler yapılmış olsa da geleceğimiz için alacağımız tedbir ailede başlıyor, ailemiz içinde dahi kayıtdışı çalışan varsa kendi geleceğimiz için uyaralım.

Bizim insanımız her şeyin en iyisine layıktır. Sosyal Güvelik Kurumu olarak, biz bu konuda üzerimize düşeni gerçekleştirmekle mükellefiz. Kurum olarak çok hızlı değişen  geniş bir mevzuatımız var.Vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde faaliyetlerini sürdürdüklerine vurgu yapan Sosyal güvenlik Merkez Müdürü Celalettin  Ateş,  "Sahip olduğu bu anlayış çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu olarak üzerimize düşen en önemli görevlerimizden birisi de insanımıza sosyal güvenlik uygulamalarının tanıtılması, hak ve yükümlülüklere ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılarak sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Sosyal Güvenlik insanların haklı olarak üzerinde durduğu önemli bir konu. İnsan zor zamanımda nereye yaslanırım, gücüm olmazsa, hasta olursam ne yaparım düşüncesine kapıldığında, Sosyal Güvenlik  sizi ve ailenizi tüm bu zor durumlara karşı koruyan ve sizi bu zor durumlarda destekleyen etkin, hızlı, kaliteli ve sürdürebilir sistemler  bütünüdür. Kurumumuzun hizmet kalitesindeki artış ve hizmetlere erişimin kolaylaşması, kayıtlı çalışmayı daha kolay hale getirmiştir. Doğumdan ölüme vatandaşlarımızın hayatında yeri olan Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışanları olarak, güçlü bir Türkiye’nin inşasında kayıtlı ve sosyal güvenceli çalışmanın önemini vurgulamaya devam edeceğiz.

CELALETTİN ATEŞ KİMDİR?

1966 yılında Bilecik ili Pazaryeri ilçesinde doğan Celalettin Ateş 1990 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Bilecik İl Müdürlüğünde göreve başlamış olup 2015 yılı ocak ayında Pamukova Müdürü olarak atanmış ve aynı yıl ekim ayında Bilecik SGK İl Müdürü görevine başlamıştır. Halen Pamukova Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü olarak görevini sürdüren Ateş, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü mezunu olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
BÜYÜK ZAFERİN 105.YILI
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı Kaybettik’
Bakan Koca Açıkladı ‘Koronavirüs Nedenli İlk Hastayı...